24.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 24, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶ'କୃତ୍ରିମ ଚନ୍ଦ୍ର' ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି ଚାଇନା ବୈଜ୍ଞାନିକ

‘କୃତ୍ରିମ ଚନ୍ଦ୍ର’ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି ଚାଇନା ବୈଜ୍ଞାନିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ (ଆଇଏସ୍ଏସ୍) ବାହାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ମହାକାଶ ଶକ୍ତି ଉପରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଏକ ଆଧାର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଦୌଡ ଗରମ ହେଉଛି । ଯେହେତୁ ମାନବିକତାକୁ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ନିଜର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି, ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ନାହିଁ। ଏହାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କମ୍ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପୃଥିବୀରେ ଏକ “କୃତ୍ରିମ ଚନ୍ଦ୍ର” ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ଜିଆଙ୍ଗସୁ ପ୍ରଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ସୁବିଧା ଚାଇନାର ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗବେଷଣା ଯୋଗାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହା ଶୀଘ୍ର ଲଞ୍ଚ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ଯଦିଓ କୌଣସି ତାରିଖ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ ।

ଚନ୍ଦ୍ରର ଏକ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଟାଣ ଅଛି ଯାହା ପୃଥିବୀର ଏକ ଷଷ୍ଠାଂଶ । ଅବଶ୍ୟ, ପୃଥିବୀର ଅଧିକ ଟାଣିବା ସତ୍ୱେ ଏଠାରେ ସେହି ପରିବେଶର ବିକାଶ ମହତ୍ତ୍ୱ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିପାରେ । ଆମେରିକୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ମହାକାଶଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପାରାବୋଲିକ୍ ଉଡ଼ାଣରେ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାଭିଟିରେ ନିଜକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ତାଲିମ ଦେଇଥାଏ ।

ଚାଇନାର ସୁବିଧା କମ୍-ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ପରିବେଶକୁ ବହୁ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନକଲ କରିବାକୁ କୁହାଯାଏ । ଏହା ଚାଇନାର ମହାକାଶଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପାରାବୋଲିକ୍ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ କମ୍ ନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବ କିମ୍ବା ନୂତନ ରୋଭର ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱଳ୍ପ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ପରିବେଶକୁ ତାଲିମ ଦେବ । ଚାଇନାର ମାଇନିଂ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଗ୍ରଣୀ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଲି ରୁଏଲିନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ବିମାନ କିମ୍ବା ଡ୍ରପ୍ ଟାୱାରରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ହାସଲ କରାଯାଇପାରେ, ଏହା କ୍ଷଣିକ ଅଟେ। ଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ସିମୁଲେଟର “ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଚାହିଁବେ” ପାଇଁ କମ୍ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଯୋଗାଇ ପାରିବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking