33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦପିଏମ କିଷାନ ନୂଆ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି

ପିଏମ କିଷାନ ନୂଆ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମନ ନିଧି ଯୋଜନା (ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନା) ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ତିନୋଟି ସମାନ କିସ୍ତିରେ 6000 ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଦଶମ କିସ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାର ଏକାଦଶ କିସ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବଡ ଅଦ୍ୟତନ ଆସିଛି ।

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଠକେଇ ଏବଂ ଘୋଟାଲାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାର ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେସନ କାର୍ଡ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ତାହା ହେଉଛି, କେବଳ ସେହି ଲୋକମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ, ଯେଉଁମାନେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମୟରେ ରେସନ କାର୍ଡ ନମ୍ବରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି ।

ରାସନ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ପାଇବା ପରେ ହିଁ ପତି କିମ୍ବା ସେହି ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ରେସନ କାର୍ଡ ନମ୍ବରକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ନଚେତ୍ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ରେସନ କାର୍ଡ ସୂଚନା ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ରାସନ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୋର୍ଟାଲରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ଏକ ସଫ୍ଟ କପି ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ରେସନ କାର୍ଡ ବିନା ପରବର୍ତ୍ତୀ କିସ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିବ ନାହିଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମୟରେ ଆଧାର କାର୍ଡ, ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସବୁକ୍, ଜମି ରେକର୍ଡ ଇତ୍ୟାଦିର ହାର୍ଡ କପି ଦାଖଲ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଏହା ବଦଳରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ଏକ PDF ଫାଇଲ୍ ତିଆରି କରାଯାଇ ୱେବସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ଯୋଜନାରେ ଠକେଇକୁ ହ୍ରାସ କରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ପଞ୍ଜୀକରଣ ସହଜ ହେବ । ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ କୃଷକମାନେ ପିଏମ କିସାନ ୱେବସାଇଟ୍ କିମ୍ବା CSC କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ସହଜରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ / ନାମ ଲେଖାଇ ପାରିବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking