ଅଯୋଧ୍ୟାରେ କଣ କହିଲେ ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜୟ ଶ୍ରୀ ରାମ କହି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଦର୍ଶନ ଦେବ । ଏହାସହ ମାନବିକତାକୁ ଅନନ୍ତକାଳ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେବ।  ପିଏମ ମୋଦି ଏଠାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାମ, ରାମ ଏବଂ ଜୟ ସିୟା ରାମ ଶବ୍ଦରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଛି ଅଯୋଧ୍ୟ । ଦେଶରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ପାଦ ଯେଉଁଠାରେ ବି ଅଛି, ସେଠାରେ ଏକ ରାମ ସର୍କିଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀରେ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ପରି  ଶାସକ ନାହାଁନ୍ତି, କେହି ଦୁଃଖିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, କେହି ଗରିବ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।
ପୁରୁଷ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ସମାନ ଭାବରେ ଖୁସି ହେବା ଉଚିତ୍  । ପିଏମ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାମଙ୍କ ଆଦେଶ ହେଉଛି ଶିଶୁ, ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ବସୟଦ୍ୟଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା, ଯାହା କରୋନା ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଆମ ମାତୃଭୂମି ସ୍ୱର୍ଗଠାରୁ ଅଧିକ, ଆମ ଦେଶ ଯେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ସେତେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ  । ରାମଙ୍କର ଏହି ନୀତି ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଭାରତକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିଆସୁଛି । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ରାମ ରାଜାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । ସମୟ, ସ୍ଥାନ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ରାମା କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ଏବଂ ଭାବନ୍ତି । ରାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ-ଆଧୁନିକତା ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି।