27.5 C
Bhubaneswar
Monday, July 22, 2024
Homeଅଟୋ ଏକ୍ସପୋମାରୁତି ଠାରୁ ପ୍ରଭାଇଗ: ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୩ ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ 9 କାର ନିର୍ମାତା

ମାରୁତି ଠାରୁ ପ୍ରଭାଇଗ: ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୩ ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ 9 କାର ନିର୍ମାତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ବୃହତ୍ତମ କାର ନିର୍ମାତା ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଭାଇଗ ଭଳି ସର୍ବଶେଷ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଇଭି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ଆଲୋକିତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଛନ୍ତି । ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୩ ରେ କାର୍ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କର ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା ଏଠାରେ ଅଛି । ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏକ ମଡେଲ୍ ସହିତ ଏକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି । କାର ନିର୍ମାତା ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଦୁଇଟି ନୂତନ କାର୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ, ଯାହା ଜିମି ପାଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରର ମଡେଲ୍, ବାଲେନୋ ଭିତ୍ତିକ ୱାଇଟିବି କ୍ରସ୍ ହ୍ୟାଚ୍, ଏକ ନୂତନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଧାରଣା ଏବଂ ଫ୍ଲେକ୍ସ-ଇନ୍ଧନ ଇଞ୍ଜିନ ସହିତ ୱାଗନ୍ଆର୍ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

୨୦୨୨ରେ ପୁନର୍ବାର ଉନ୍ମୋଚନ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ କର୍ଭଭ୍ ଏବଂ ଅବିନା ନାମକ ଦୁଇଟି କନ୍ସେପ୍ଟ କାର୍ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । ଟାଟା ମଧ୍ୟ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋରେ ପୁଞ୍ଚ ଏବଂ ଆଲଟ୍ରୋଜ ପରି ଆଗାମୀ ଇଭିଏସ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । କାର ନିର୍ମାତା ହ୍ୟାରିୟର ଏବଂ ସଫାରି ଏସୟୁଭିଗୁଡ଼ିକର ଫେସେଲିଫ୍ଟ ସଂସ୍କରଣ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋରେ ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇ ମୋଟର କୋରିଆର ଅଟୋ ହୁଣ୍ଡାଇ ମୋଟର ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗତିଶୀଳତା ଆଡକୁ ଅଧିକ ନିର୍ଭର କରିବ । କାର ନିର୍ମାତା ଗତ ମାସରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିବା ଆଇଓନିକ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କ୍ରସଓଭରର ମୂଲ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋରେ ଫେସେଲିଫ୍ଟ କ୍ରେଟା ଏବଂ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟାଟା ପୁଞ୍ଚ, ସାଇଟ୍ରୋନ୍ ସି୩ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ମାଇକ୍ରୋ ଏସୟୁଭି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ହୁଣ୍ଡାଇ ମଧ୍ୟ ଏକ ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

କିଆ ଇଣ୍ଡିଆ ହୁଣ୍ଡାଇର କୋରିଆ ସହଭାଗୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ କିଆ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋରେ ଫେସେଲିଫ୍ଟ କାର୍ନିଭାଲ୍ ଏମପିଭିର ଡେବ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ତିନି ଧାଡି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଏସୟୁଭି ଧାରଣା ଇଭି୯ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । କିଆ ମଧ୍ୟ ସୋରେଣ୍ଟୋ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଏସୟୁଭିରେ ଚଲାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଯାହା ଭାରତରେ ହୁଣ୍ଡାଇ ଟୁକସନ ଏବଂ ଜିପ୍ କମ୍ପାସ୍ ଭଳି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବ । ଟୟୋଟା ମୋଟର ଟୟୋଟା ମୋଟର ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋରେ ଇନୋଭା ହାଇକ୍ରୋସ୍ ଏବଂ ସହରୀ କ୍ରୁଜର ହାଇଆରଡର୍ ଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମଡେଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ । ମିରାଇ ଇନ୍ଧନ-ସେଲ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନ ଏବଂ ନୂତନ ପ୍ରିୟସ୍ ମଧ୍ୟ ଶୋ ପାଇଁ ଟୟୋଟା କୋଣରେ ରହିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଲେକ୍ସସ୍ ଟୟୋଟାର ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାନ ୱିଙ୍ଗ୍ ଲେକ୍ସସ୍ ସମସ୍ତ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କାର ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକମାତ୍ର ଯିଏ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବ ।

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏହି କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତ ଡେବ୍ୟୁ ପାଇଁ କାର ନିର୍ମାତା ନୂତନ ଆରଏକ୍ସକୁ ଟିଜ୍ କରିସାରିଛି । ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋରେ ଲେକ୍ସସ୍ ନୂତନ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କ୍ରୁଜର ୩୦୦ ଏସୟୁଭି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏମଜି ମୋଟର ଏମଜି ମୋଟର ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋରେ ନୂତନ ଜେନେରେସନର ହେକ୍ଟର ଏସୟୁଭି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ । କାର ନିର୍ମାତା ମଧ୍ୟ ଇଭେଣ୍ଟରେ ହେକ୍ଟର ୨୦୨୩ ଲଞ୍ଚ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ନୂତନ ହେକ୍ଟର ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଆଖି ଏହାର ଆଗାମୀ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟର ତିନି ଦ୍ୱାରର ବୈଦ୍ୟୁତିକ କାର୍ ଏୟାର ଉପରେ ରହିବ । ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଏମଜି ବୈ ଦ୍ୟୁତିକ ଏସୟୁଭି ମଧ୍ୟ ଏମଜି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking