32.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦଆମ୍ବ ଉତ୍ପାଦନ ନେଇ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ନୂଆ ଟିପ୍ସ

ଆମ୍ବ ଉତ୍ପାଦନ ନେଇ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ନୂଆ ଟିପ୍ସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମାଧେପୁରାର କୃଷ୍ଣ ଭିଜିନ୍ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ଆମ୍ବ ଉଦ୍ୟାନର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ତାଲିମରେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସ୍ଥାନୀୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି । କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟିପ୍ସ କୁହାଯାଉଛି, ଯାହାଫଳରେ ମାଧେପୁରା ସମେତ କୋସିର କୃଷକମାନେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କୃଷକମାନେ ଆମ୍ବ ଫଳ ଉପରେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ।

ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା
ତାଲିମ ସମୟରେ, ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ରମାନେ ଭୂମିରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରି ଆମ୍ବ ଉତ୍ପାଦନ ବିଷୟରେ ନୂତନ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କୃଷ୍ଣ ଭିଜିୟାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ କମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଭିପୁଲ ମଣ୍ଡଳ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ର ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆମ୍ବ ବଗିଚା ଅଛି, ସେମାନେ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦନ ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନରେ ପରିଣତ କରିପାରିବେ । ଆମ୍ବ ବଗିଚାଗୁଡ଼ିକ ପୁନ ଥଇଥାନ ଏବଂ ସଫଳତାର ସହିତ ପୁନର୍ବାର ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇପାରିବ ।

ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ସହିତ କୃଷକମାନେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବେ
ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ବୃକ୍ଷର ଆଂଶିକ ଅମଳ କରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଅମଳ ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୁନର୍ବାର ଆମ୍ବ ବଗିଚାରୁ ଏକ ଭଲ ଉତ୍ପାଦ ମିଳିଥାଏ । ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିବାବେଳେ ଡକ୍ଟର ଭିପୁଲ ମଣ୍ଡଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ସହିତ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବେ, ବିଶେଷ କରି କେବଳ ମାଧେପୁରାରେ ନୁହେଁ, କୋସିର ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମାଧେପୁର କୃଷ୍ଣ ଭିଗନ୍ କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସମେତ କୋସି ଅଞ୍ଚଳର କୃଷକମାନେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲାଭ କରିପାରିବେ । ଆଜିକାଲି ଦର୍ସାଲ ମାଧେପୁରା ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଅବସ୍ଥିତ କୃଷ୍ଣ ଭିଗି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃଷି ଛାତ୍ର ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି । ପୁରୁଣା ଆମ୍ବ ଉଦ୍ୟାନର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ଭିପୁଲ ମଣ୍ଡଳ ନୂତନ ଟିପ୍ସ ଦେଉଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking