ଭାରତୀୟ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ୪୫ ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯେହେତୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯାଇଛି, କର୍ମଚାରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିକାଶଗୁଡିକ ସହିତ, ଭାରତୀୟ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ୪୫୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଏକ ମେଟ୍ରିକ୍ ବେଞ୍ଚମାର୍କିଂ ଏବଂ ମାର୍କେଟ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଫାର୍ମ ୟୁନର୍ଥ ଇନସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧ (H2FY22) । ୟୁନର୍ଥ ଇନସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନିଯୁକ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତ ଲାଟ୍ରାଲ୍ / ଅଭିଜ୍ କର୍ମଚାରୀ, ଯଦିଓ ଫ୍ରେସରର ସେବନ ଟିକିଏ ଅଧିକ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ । ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ୧୭-୧୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣ ସହିତ, ଆଇଟି ସେବା ଶିଳ୍ପରେ ଏକ ନିଟ୍ କର୍ମଚାରୀ ଯୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ପ୍ରାୟ ୧୭୫,୦୦୦ ର ଫାର୍ମର ନିଯୁକ୍ତି ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ୠଣ୨୨ ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨,୫୦,୦୦୦ ଫ୍ରେଶର୍ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ଦେଶରେ ଘରୋଇ ଏବଂ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବୈଷୟିକ ସଂସ୍ଥା । FY22 ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ଡ୍ରାଇଭରେ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପାଞ୍ଚଟି କମ୍ପାନୀ ଯାହା ଅଧିକ ଫ୍ରେଶର୍ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ଟାଟା କନ୍ସଲଟାନ୍ସ ସେବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ, କଗ୍ନିଜାଣ୍ଟ, ଇନଫୋସିସ୍, ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏବଂ HCL ଟେକ୍ନୋଲୋଜି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, FY22 ରେ, ଟାଟା କନସଲଟାନ୍ସି ସର୍ଭିସେସ୍ ୭୭,୦୦୦ ଫ୍ରେଶର୍ (H1FY22 ରେ ୪୩,୦୦୦ ଏବଂ ୩୪,୦୦୦ ରେ ନିଯୁକ୍ତ) ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । H2FY22 କଗ୍ନିଜାଣ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ୪୫,୦୦୦ ଫ୍ରେଶର୍ ନିଯୁକ୍ତ କରିବ। ଇନଫୋସିସ୍ (୪୫,୦୦୦ ଫ୍ରେଶର୍); ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା, (୧୫,୦୦୦ ଫ୍ରେଶର୍); ଏବଂ HCL । ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଗୁଡିକ (FY22 ରେ ୨୨,୦୦୦ ଏବଂ FY୨୩ ରେ ୩୦,୦୦୦) । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଆଇଟି ସଂସ୍ଥା ଉଭୟ ଭାରତରେ ଅପସ୍କିଲ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ବଜାର ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକାଧିକ ଶିକ୍ଷଣ ଉପକରଣ ଏବଂ ଏହାର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିଛି | କର୍ମଜୀବୀ, ଏବଂ ୯୦% ଇନଫୋସିସ୍ କର୍ମଚାରୀ LEX ମାଧ୍ୟମରେ ଶିଖିଛନ୍ତି, ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ପୁନ କିଲ୍ ଏବଂ ଅପ୍ ସ୍କିଲ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶମୂଳକ ଆବଶ୍ୟକତା।

ୟୁନର୍ଥ ଇନସାଇଟ୍ ଆଶା କରେ ଯେ FY22 ଆକର୍ଷଣର ଅଧା ଗତ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ (LTM) ୧୭-୧୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ FY23 ୧୬-୧୮ ପ୍ରତିଶତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ତ୍ରୟ ମାସିକରେ ନୂତନ ଯୋଗ ଆଇଟି ସେବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଶିଳ୍ପରେ ସାମଗ୍ରିକ ଆକର୍ଷଣ । ଆଇଟିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଲାଉଡ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଅନ୍ଥେରାଇନ୍ସାଇଟ୍ ଆଇଟି ପାଇଁ କ୍ଲାଉଡ୍ ସେବା ରାଜସ୍ୱରେ୮୦ ବିଲିୟନରୁ ୧୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର୍ ଆକଳନ କରେ।
୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ସେବା ଶିଳ୍ପ X ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା । ଇନଫୋସିସ୍ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମେସନ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ମାପଚୁପ କରିବା ପାଇଁ ରଣନୈତିକ ଧ୍ୟାନକୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବରେ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା |ବିକ୍ରୟରେ ବିନିଯୋଗ, ବୃହତ କାରବାରରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ୟୁନର୍ଥ ଇନସାଇଟ୍ କହିଛନ୍ତି ।

ଇତି ମଧ୍ୟରେ, ଆମାଜନ ୱେବ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ (AWS) ନାମକ ଏହାର AWS ଅଭ୍ୟାସରେ ୧୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ HCL ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଶା କରେ । ବ୍ୟବସାୟ ୟୁନିଟ୍, ଏବଂ ୱିପ୍ରୋ ଫୁଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଡ୍ କ୍ଲାଉଡ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷମତାକୁ ଏକତ୍ର କରିଥାଏ । କ୍ଲାଉଡ୍ ଷ୍ଟୁଡିଓ-ଆଧାରିତ ସମ୍ପତ୍ତି ସହିତ । ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଏକ ସ୍ତମ୍ଭ ଭାବରେ ମେଘର ଉଚ୍ଚ ଗ୍ରହଣକୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ କ୍ଲାଉଡ୍ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜାରି ରଖିଛି।
ସାମଗ୍ରିକ ଗ୍ରାହକ ଅଭିଜ୍ଞତା ଯାତ୍ରା ଚଳାଇବା ପାଇଁ ରଣନୀତି । ୟୁନର୍ଥ ଇନସାଇଟ୍ ଅନୁଭବ କରେ ଯେ, କମ୍ପାନୀ ଏହାର ସହଭାଗୀତା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଆମାଜନ୍, ଗୁଗଲ୍ ଏବଂ କିଛି ଭଲ ପ୍ଲେୟାର୍ ପରି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ପ୍ଲେୟାରର କ୍ଲାଉଡ୍ ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ ।

ୟୁନର୍ଥ ଇନସାଇଟ୍ କହିଛି ଯେ, TCS, Infosys ଏବଂ HCL ଆମେରିକା, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଏବଂ ଭାରତକୁ ବିସ୍ତାର କରିବ ଯେତେବେଳେ ଆଲଗୋନୋମି (ପୂର୍ବ ମାନ୍ଥାନ),3i, ସ୍ଥାୟୀ, ରାମକୋ, ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଦଶମିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଅନେକ ବେସରକାରୀ ଟାୟାର୍ II ଏବଂ ଟାୟାର୍ ତୃତୀୟ ସଂସ୍ଥା ଉତ୍ପାଦନ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି ।ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଉତ୍ପାଦ / ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ଆୟର ବୃହତ ପ୍ରତିଶତ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here