26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶମହାରାଷ୍ଟ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ମେଟ୍ରୋ କାର୍ ସେଡ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରେକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ମେଟ୍ରୋ କାର୍ ସେଡ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରେକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରଷ୍ଟ୍ରର ମେଟ୍ରୋ କାର ସେଡ୍ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଆରେକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକନାଥ ସିନ୍ଧେ ଏବଂ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ମେଟ୍ରୋ କାର ସେଡ୍ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କଞ୍ଜୁରମାର୍ଗରୁ ଆରେକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ୨୦୧୯ ଅକ୍ଟୋବର ୪ରେ, ହାଇକୋର୍ଟ ମୁମ୍ବାଇ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ମୁମ୍ବାଇ ମେଟ୍ରୋ ଲାଇନ୍ ୩ ପାଇଁ ଏକ କାର୍ ସେଡ୍ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବୃହନମ୍ବାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ବିଏମସି) ବୃକ୍ଷ ପ୍ରାଧିକରଣର ଆରେ ଦୁଗ୍ଧ କଲୋନୀରୁ ୨,୬୪୬ ଟି ଗଛ କାଟିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ହଜାର ହଜାର ମୁମ୍ବାଇବାସୀ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏକ ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚର ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ପ୍ରଦୀପ ନନ୍ଦରାଜୋଗର ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭାରତୀ ଡାଙ୍ଗ୍‌ରେ କହଥିଲେ ଯେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ଗଛ କାଟିବା ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ ଆବେଦନ କରିବାରେ ପିଟିସନ୍‌କାରୀମାନେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ବେଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିବାଦକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି କହିଥିଲେ ଯେ କଟାଯିବାକୁ ଥିବା ଗଛ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ବୃହନମୁମ୍ବାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମାପ୍‌ଚୁପ୍ କରିଛି ।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିରପେକ୍ଷ, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଆଧାରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରମାଣ ଅଟେ । ଅଦାଲତ ସୂଚାଇ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ଗଛ କାଟିବା ପାଇଁଁ ବୃକ୍ଷ ପ୍ରାଧିକରଣ ନିଜ ବିବେକର ପ୍ରୟୋଗ କରିନାହାନ୍ତି । ଘଟଣାଟି ହେଉଛି, ମେଟ୍ରୋ କାର୍ ସେଡ୍‌କୁ ଆରେରୁ କଞ୍ଜୁରମାର୍ଗକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପ୍ରଥମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା ଯାହା ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ମହା ବିକାଶ ଅଘାଡି ସରକାର ୨୦୧୯ରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ସିନ୍ଧେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking