27.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, June 26, 2024
Homeଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କଣ ?

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କଣ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେଉଛି ଏକ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନିକ ଘଟଣା ଯାହା ପୃଥିବୀ ସୂର‌୍ୟ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଆସେ, ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଛାଇ ପକାଇଥାଏ । ସୂର‌୍ୟ୍ୟ, ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରର ଏହି ଶ୍ରେଣୀବଦ୍ଧତା ଆଲୋକ ଏବଂ ଛାୟାର ଏକ ବିରଳ ତଥା ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ପରିଣତ ହୁଏ, କାରଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏକ ଲାଲ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ । ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୁଦାୟ କିମ୍ବା ଆଂଶିକ ହୋଇପାରେ । ଚନ୍ଦ୍ରର ଏକ ଅଂଶ ପୃଥିବୀର ଛାୟା ଦେଇ ଗଲାବେଳେ ଏକ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୁଏ । ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ପୃଥିବୀର ଛାୟା ବାରମ୍ବାର ଚନ୍ଦ୍ର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବହୁତ ଅନ୍ଧକାର ଦେଖାଯାଏ । ତଥାପି, ପୃଥିବୀରୁ ଯାହା ଦେଖାଯାଏ ତାହା ସୂର‌୍ୟ୍ୟ, ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର କିପରି ଆଲାଇନ୍ ହୁଏ ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ।
ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଲାଗିବାକୁ ଯାଉଛି ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ । ତେବେ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଲଭ ଅଟେ । କାରଣ ଏହା ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେବ ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଭଳି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଆଗାମୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୪୨ରେ ଘଟିବ । ତେବେ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ । ପୃଥିବୀର କେତେକ ସ୍ଥାନ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking