26.1 C
Bhubaneswar
Thursday, July 25, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶକେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଫ୍ରିଜରେ ଖାଦ୍ୟ ରଖିବା ଜାଣନ୍ତୁ..

କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଫ୍ରିଜରେ ଖାଦ୍ୟ ରଖିବା ଜାଣନ୍ତୁ..

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମ ମାନଙ୍କର ମନରେ ସବୁବେଳେ ଗୋଟେ ବିଶ୍ବାସ ଥାଏ ଯେ ଫ୍ରିଜ୍ରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ରଖିଲେ ତେବେ ଜିନିଷ ଅଧିକ ସମୟ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସତେଜ ରହିଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଫ୍ରିଜ୍କୁ ଅତି ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରାରେ ରଖିବା ଦ୍ବାରା ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧି କମିଯାଏ । କିନ୍ତୁ, ଆମେ ମାନେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଲେମ୍ବୁ ,ଫଳ, କାକୁଡି ଓ ଟମାଟୋ ପରି ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ୪ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ କମ୍ ତାପମାତ୍ରାରେ ଫ୍ରିଜ୍ରେ ରଖାଗଲେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଥାଏ । ଏହା ସହିତ, ଫ୍ରିଜକୁ ଅତି ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରାରେ ଚଳାଇବାକୁ ପଡ଼ି ଥାଏ ଓ ଏହା ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ ।ସେହିଭଳି, କିଛି ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରିଜ୍ରେ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ହୁଏ ନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ, ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଫ୍ରିଜ୍ରେ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ତାପମାତ୍ରା ବଢିପାରେ । ଏହା ଦ୍ବାରା ଫ୍ରିଜ୍ରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଅବଶିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟକୁ ଖରାପ କରିପାରେ ।ସେହିଭଳି, କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରିଜ୍ରେ ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ସମାନ ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ,କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ହୁଏ ନାହିଁ । ଫ୍ରିଜ୍ର ଡୋର୍, ଫ୍ରିଜ୍ର ଥାକ ଅପେକ୍ଷା ଟିକେ ଗରମ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଉପର ସେଲ୍ଗୁଡ଼ିକ ନିମ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକା ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଜିନିଷକୁ ଭଲ ଥଣ୍ଡା କରିବା ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ କ୍ରମରେ ରଖିବା ଉଚିତ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟକୁ ଉପର ଥାକ ଉପରେ ରଖିବା ଦରକାର । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପନିପରିବା ଗୁଡ଼ିକୁ ତଳ ଭାଗରେ ରଖିବା ଦରକାର ଓ ଅଣ୍ତା ଗୁଡ଼ିକୁ ଡୋର ପାଖରେ ରଖିବା ଦରକାର । ରଖାଯାଇପାରିବ ଓ ଅଣ୍ଡା ଦ୍ୱାରରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking