କୁଶୀନଗର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦଘାଟନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି କୁଶୀନଗର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବୌଦ୍ଧ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କୁଶୀନଗରର ମହାପାରିନୀରଭାନା ମନ୍ଦିରରେ ଅଭିଧାମ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । କୁଶୀନଗର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କଲମ୍ବୋରୁ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଉଦଘାଟନୀ ବିମାନ ଅବତରଣ କରାଯିବ। ଏହା ସହିତ ପବିତ୍ର ବୁଦ୍ଧଙ୍କୁ ଆଣିଥିବା ସମେତ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁ ତଥା ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଏକ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ୫ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ଆନୁମାନିକ ୨୬୦କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଏହା ଘରୋଇ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ମହାପାରିରିନଭାନା ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସହଜ କରାଇବ। ଏହି ବିମାନବନ୍ଦରର ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାରର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେବା କରିବ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଅଟେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here