27.1 C
Bhubaneswar
Thursday, October 6, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଆତଙ୍କୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଆକ୍ସନ, ଇସଲାମିକ ଜିହାଦ ଗୋଷ୍ଠୀର ଦ୍ୱିତୀୟ କମାଣ୍ଡର ନିହତ

ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଆକ୍ସନ, ଇସଲାମିକ ଜିହାଦ ଗୋଷ୍ଠୀର ଦ୍ୱିତୀୟ କମାଣ୍ଡର ନିହତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ଗାଜା ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି। ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଗାଜାରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରି ଅନେକ ଘରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲା ଏବଂ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ଦକ୍ଷିଣ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ରକେଟ୍ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ପୁନର୍ବାର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ଦଳର ଆଉ ଜଣେ କମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା।
ଗାଜାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଉପକୂଳ ବେଲ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ୬ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୨୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଇସ୍ରାଏଲ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଆତଙ୍କୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଇସଲାମିକ ଜିହାଦର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଗାଜାକୁ ଶାସନ କରୁଥିବା ଉଗ୍ରବାଦୀ ଦଳ ହାମାସ ଏହି ବିବାଦରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି।
ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଉତ୍ତର ଗାଜା ଅଂଚଳରେ ଏକ କମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ୧୧ ଦିନିଆ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଇସଲାମିକ୍ ଜିହାଦର ଅଲ କାଏଦା ବ୍ରିଗେଡ୍ ରବିବାର ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଗାଜାର ରାଫା ସହରରେ ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ କମାଣ୍ଡର ଖାଲିଦ ମାନସୁର ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ସହଯୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଜଣେ ଶିଶୁ ଏବଂ ତିନିଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ରାଫାରେ ଅନେକ ଘର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା।
ଏଥି ସହ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସେନା କହିଛି ଯେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୁଳି ଚଳାଇଥିବା ରକେଟ୍ ଉତ୍ତର ଗାଜାର ଜବାଲିଆ ସହରରେ ଖସିପଡି ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଗାଜା ସହରକୁ ଇସଲାମିକ ଜିହାଦ ଟାର୍ଗେଟ ଭାବରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି। ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୈାଣସି ସରକାରୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହିଁ। ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ଜଣେ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ତିନି ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ଅତି କମରେ୨୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।
ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ କହିଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଅତି କମରେ ୧୫ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଇନ୍ଧନ ଅଭାବ ହେତୁ ଗାଜାର ଏକାକୀ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା କାରଣ ଇସ୍ରାଏଲ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଗାଜାର ସମସ୍ତ ସୀମା ପୋଷ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ଏହା ସହିତ ଗାଜାର ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଦିନକୁ ମାତ୍ର ଚାରି ଘଣ୍ଟା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପାଇବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking