26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, May 25, 2022
Homeଖେଳ୮୯୬ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସହ ୧,୨୧୪ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପଞ୍ଜିକରଣ

୮୯୬ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସହ ୧,୨୧୪ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପଞ୍ଜିକରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ବର୍ଷର ଆଇପିଏଲ୍ ମେଗା ନିଲାମ ଫେବୃଆରୀ ୧୨ ଏବଂ ୧୩ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ୧,୨୧୪ ଖେଳାଳି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି । ବିସିସିଆଇ ଶନିବାର ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ୧,୨୧୪ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୯୬ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ୩୧୮ ଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ଦିନିଆ ମେଗା ନିଲାମରେ ୧୦ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହି ନିଲାମ ପାଇଁ ୨୬୦ କ୍ୟାପଡ୍ ଖେଳାଳି, ୯୦୩ ଅନକ୍ୟାପଡ୍ ଖେଳାଳି ଏବଂ ୪୧ ସହଯୋଗୀ ଦେଶର ଖେଳାଳି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏଥର ଅନେକ ବଡ ଖେଳାଳି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବେ ନାହିଁ | ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍ ନିଲାମରେ ତାଙ୍କ ନାମ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମିଚେଲ ଷ୍ଟାର୍କ, ଇଂଲଣ୍ଡର ସାମ କରନ୍, ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ, ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର, ଜୋ ରୁଟ୍, କ୍ରିସ ଓ୍ବକ୍ସ ମଧ୍ୟ ନିଲାମରେ ନାଁ ଲଗାଇ ନାହାଁନ୍ତି ।

ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନିଜ ଦଳରେ ୨୫ ଖେଳାଳି ରଖନ୍ତି, ତେବେ ନିଲାମରେ ମୋଟ ୨୧୭ ଖେଳାଳି କିଣାଯିବ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୦ ଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ରହିବେ । ସବୁ ଦଳ ଖେଳାଳିଙ୍କ କୋଟା ପୂରଣ କରିବେ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନାମ ନିଲାମରେ ବିଡ୍ ହେବାର ଏକ ବଡ଼ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

ମେଗା ନିଲାମ ପାଇଁ ୨ କୋଟିର ବେସ୍ ପ୍ରାଇସ୍ ତାଲିକାରେ ୪୯ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି । ଏହି ତାଲିକାରେ ୧୭ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଥିବାବେଳେ ୩୨ ଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି । ଭାରତର ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର, ଶିଖର ଧାୱନ, ଇଶାନ କିଶନ, ସୁରେଶ ରାଇନାଙ୍କ ନାମ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଛି।

ଏଥି ସହିତ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର, କାଗିସୋ ରାବାଡା, ଡୱେନ ବ୍ରାଭୋଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ୟାଟ କମିନ୍ସ, ଆଡାମ ଜାମ୍ପା, ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ, ସକିବ ଅଲ ହସନ, ମାର୍କ ଉଡ୍, ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବୋଲ୍ଟ ଏବଂ ଫାଫ୍ ଡୁ’ ପ୍ଲେସିସ୍ ଭଳି ବଡ଼ ନାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ବେସ୍ ପ୍ରାଇସ୍ ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି | ଫେବୃଆରୀ ୧୨ ଏବଂ ୧୩ରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ମେଗା ନିଲାମରେ ଟେଣ୍ଡର ପାଇଁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ନାମଗୁଡିକ ରଖାଯିବ ।

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ପାଇଁ ୩୩ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖାଯଇଛି । ଆଠଟି ପୁରୁଣା ଦଳ ୨୭ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଦୁଇଟି ନୂଆ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଓ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ୬ଟି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ଯୋଡ଼ିଛନ୍ତି | ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କେଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିଛି ।

ଏହା ସହିତ ସେ ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆରସିବିର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ୨୦୧୮ରୁ ୨୦୨୧ ସିଜନରେ ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ। ଲକ୍ଷ୍ନୌ ମଧ୍ୟ କେ.ଏଲ୍ କୁ ନିଜ ଦଳର ଅଧିନାୟକ କରିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking