29.1 C
Bhubaneswar
Monday, June 24, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଅସହ୍ୟ ଖରା ; ରାଜଧାନୀକୁ ରେଡ୍‌ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ଅସହ୍ୟ ଖରା ; ରାଜଧାନୀକୁ ରେଡ୍‌ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅସହ୍ୟ ଖରା, ପ୍ରଚଣ୍ଡ ତାତିରେ ଆଉଟୁ ପାଉଟୁ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜଧାନୀବାସୀ । ସୋମବାର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଅନୁଭବ ହୋଇଛି, ଯାହା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ୩.୭ ଡିଗ୍ରୀ । ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୪୭.୮ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ନାଜାଫଗଡ ସୋମବାର ଦିନ ୪୭.୪ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ କରିଛି – ଚଳିତ ସିଜନରେ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ। ମୁଙ୍ଗେଶପୁର ୪୭.୧ ଡିଗ୍ରୀ, ଆୟା ନାଗର ୪୫.୭ ଡିଗ୍ରୀ, ପୁସା ୪୬.୧ ଡିଗ୍ରୀ, ପିଟାମପୁରା ୪୬.୬ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ପାଲମ ୪୫.୨ ଡିଗ୍ରୀ ରେକର୍ଡ କରିଛି। ଖରାପ ଉତ୍ତାପ ବିଶେଷ ଭାବରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ପରିବାରକୁ କଷ୍ଟ ଦେଉଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଜଳ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ପାଇଁ ସୁବିଧା ନାହିଁ, ଏବଂ କାମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାମ ପାଇଁ ବାହାରେ ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ପଡୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହନଶୀଳତା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ । ସେପଟେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଦ୍ୟୁତର ଚାହିଦା ମେ’ ମାସରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ସତ୍ତ୍ୱେ ଯେଉଁ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁରେ କ୍ଲାସ ହେଉଛି ତାହାକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ତାପମାତ୍ରା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ରବିବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୪୪.୪ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ ଥିଲା। ପାଣିପାଗର ବିଭାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ୫ ଦିନ ପାଇଁ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଭାରତରେ ପ୍ରବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଜାରି ରହିବ। ସେହିପରି ଭତ୍ତର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଓ ଗୁଜରାଟରେ ମଧ୍ୟ ଅସହ୍ୟ ଗରମ ଅନୁଭୂତ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking