23.1 C
Bhubaneswar
Monday, January 24, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶରେଳବାଇର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ଗାର୍ଡ ନୁହେଁ ଏବେଠାରୁ କୁହନ୍ତୁ ମ୍ୟାନେଜର୍

ରେଳବାଇର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ଗାର୍ଡ ନୁହେଁ ଏବେଠାରୁ କୁହନ୍ତୁ ମ୍ୟାନେଜର୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଏବେ ଟ୍ରେନ୍ ଗାର୍ଡର ପଦନାମକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି । ଏଣିକି ଗାର୍ଡ ମାନେ ମ୍ୟାନେଜର୍ ନାମରେ ଜଣାଯିବେ । ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଶୁକ୍ରବାର  ‘ଟ୍ରେନ୍ ଗାର୍ଡ’ ପଦବୀକୁ ‘ଟ୍ରେନ୍ ମ୍ୟାନେଜର’ ଭାବରେ ପୁନଃନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ଗାର୍ଡର ନାମକରଣକୁ ‘ଟ୍ରେନ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ’ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା।

‘ଟ୍ରେନ୍ ଗାର୍ଡ’ ନାମକରଣ ପୁରୁଣା ହୋଇଯିବା ସହ ସମାଜରେ ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଥିବାରୁ ଏହି ଚାହିଦା ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା।ରେଫରେନ୍ସ ଯେ ସେ ଇତ୍ୟାଦିରୁ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ରାକ୍ଷୀ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି । ଜିଏସ୍‌ଆର୍‌ରେ, ଟ୍ରେନ୍ ଗାର୍ଡ ପ୍ରାୟତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଟ୍ରେନର ଏକ ଟ୍ରେନ୍ ଇନ୍-ଚାର୍ଜ ଅଟେ । “ତେଣୁ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ ହେବ ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ଗାର୍ଡର ବିଦ୍ୟମାନ ନାମକୁ” ଟ୍ରେନ୍ ମ୍ୟାନେଜର୍ “ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବା, ଯାହା କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବ ବିନା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ପଦବୀ ହେବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସମାଜରେ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ଜୀବନ ବିତାଇ ପାରିବେ। ଜାନୁଆରୀ ୧୩ ତାରିଖର ସଂଶୋଧିତ ନାମକରଣ ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ, ସହକାରୀ ଗାର୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ସହକାରୀ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ମ୍ୟାନେଜର’, ସାମଗ୍ରୀ ଗାର୍ଡ ‘ସାମଗ୍ରୀ ଟ୍ରେନ୍ ମ୍ୟାନେଜର’, ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଯାତ୍ରୀ ‘ସିନିୟର ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ୍ ମ୍ୟାନେଜର’ ଏବଂ ମେଲ୍ କିମ୍ବା ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ୍ ଗାର୍ଡ ମେଲ୍ / ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ୍ ମ୍ୟାନେଜର ହେବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking