କାନ୍ଦାହାରରେ ୫୦ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଛି ଭାରତ

କାବୁଲ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହିଂସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ତାଲିବାନର ପ୍ରଭାବ ବଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତ କାନ୍ଦାହାରରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛି। ଏଥିସହ ତାଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଅଣାଯାଇଛି।  ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନର ପ୍ରଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ କାନ୍ଦାହାରରୁ ପ୍ରାୟ 50 କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବିମାନ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତଙ୍କୁ କାନ୍ଦାହାରରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। କାନ୍ଦାହାରରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ କନସୁଲେଟ୍ ମଧ୍ୟ ସାମୟିକ ଭାବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ କେବଳ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କାବୁଲରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ ଆମେରିକାର ସୈନବାହିନୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡୁଥିବାରୁ ତାଲିବାନ ପୁଣି ଥରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଉଛି। ଏଥି ସହିତ, ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଲିବାନ ଦାବି କରିଥିଲା ​​ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ଅର୍ଦ୍ଧେକ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ତାଲିବାନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସେମାନେ କାନ୍ଦାହାର ସହର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବା ପରେ କାନ୍ଦାହାର କନସୁଲେଟ୍ ଖୋଲାଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here