29.1 C
Bhubaneswar
Monday, June 24, 2024
HomeUncategorized"ଏଣ୍ଡଗେମ୍ ଅଫ୍ ପାଣ୍ଡେମିକ୍" ରେ ଭାରତ ; ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ 

“ଏଣ୍ଡଗେମ୍ ଅଫ୍ ପାଣ୍ଡେମିକ୍” ରେ ଭାରତ ; ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ 

ଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ “ଏବେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଣ୍ଡେମିକ୍” ର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ରବିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜନୀତିକୁ କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଟୀକାକରଣ ପଛରେ ଥିବା ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଟୀକା ଦିଆଯିବା ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ।

ରବିବାର ଦିନ ଧର୍ମଶାଳା ନାରାୟଣ ଡାକ୍ତରଖାନା ସହଯୋଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଡିଏମ୍ଏ) ର ୬୨ ତମ ବାର୍ଷିକ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍ କନଫରେନ୍ସ (ମେଡିକନ୍ ୨୦୨୧) ରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଶ୍ରୀ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକା ଶଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ହାର ଜାରି କରାଯାଇଛି ଦିନକୁ ୧୫ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

“ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ, ଆମର କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ସ୍ଥିର ଯୋଗାଣ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରମାଣିତ ଇମ୍ୟୁନୋଜେନସିଟି ଏବଂ ଫଳପ୍ରଦତା ସହିତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଫଳାଫଳକୁ ଆଧାର କରି ଏହି ମେଡ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟିକା ପ୍ରତିରୋପଣ (ଏଇଏଫଆଇ) ପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ପ୍ରତିକୂଳ ଘଟଣା ଦେଖାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ଶ୍ରୀ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କେବଳ ପଲିଓମିଏଲାଇଟିସ୍ ପ୍ରତି ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ, କାରଣ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନିଜ ଦେଶରୁ ଏହି ରୋଗ ଦୂର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

“ସେହିପରି, ଯଦି ବିଶ୍ୱ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇ ରହେ ତେବେ ଭାରତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ ରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ସେଥିପାଇଁ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ଜାତୀୟତାକୁ ରୋକିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।”

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଫାର୍ମାସି ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ୬୨ ଟି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ୫.୫୧ କୋଟି କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବିଶ୍ୱ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ମୋଦୀ ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହଯୋଗରେ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀ ଜିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକାକୁ କୌଣସି ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ମାନବିକ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଟୀକା ଯୋଗାଣ ନଥିବା ଦେଶଗୁଡିକର ଲାଭ ଉଠାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଭାରତରେ କୋଭିଡ-୧୯ ବିଲୋପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦେଖି ଶ୍ରୀ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭାରତରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ଶେଷ ଖେଳରେ ଅଛୁ ଏବଂ ଏହି ପର‌୍ୟ୍ୟାୟରେ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ ଆମକୁ ୩ ଟି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ : ରାଜନୀତିକୁ ବାହାରେ ରଖନ୍ତୁ କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍, କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକା ପଛରେ ଥିବା ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମର ନିକଟ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଟୀକା ଦିଆଯିବା ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ । “

ସରକାର ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣରେ ବେସରକାରୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ଡାକ୍ତରଖାନା ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଟୀକାକରଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋର ଅନୁରୋଧ ହେଉଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଯେପରି କୋଭିଡ-୧୯ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ପାଇଁ ଜାନ ଆଣ୍ଡୋଲାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ସେମାନେ କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଜାନ ଆଣ୍ଡୋଲାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ପାଇବା ଉଚିତ ।

କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମେଡିକାଲ ଭ୍ରାତୃଭାବ ତଥା ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସେବା ତଥା ଆଦର୍ଶ କାର‌୍ୟ୍ୟରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ (ଡିଏମଏ) ବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଛି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ (ଏଚସିଡବ୍ୟୁଏସ) ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀମାନେ କେବଳ ଏହି କୋଠରୀରେ ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କେବଳ ପରିବାର ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ସମୟ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହି ପ୍ରିୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ, ଶାରୀରିକ ଏବଂ ଭାବନାତ୍ମକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି । 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking