ଏହି ୧୦ଟି ଖାଦ୍ୟକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ କେମିତି ବଢ଼ାଇବା । ଆଉ କ’ଣ କଲେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେବ । ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ୧୦ ଟି ଖାଦ୍ୟକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଶରୀରର ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ |ଆଜିକାଲି ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆବଶ୍ୟକତା | ହ୍ରାସ ହେତୁ କରୋନା ରୋଗୀମାନେ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି | ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତର ଆଜିକାଲି ଯେତେବେଳେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ମୂଳ ହୋଇଯାଇଛି ଆମ ଖାଦ୍ୟର ମରାମତି ପାଇଁ ଆମକୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ | କରୋନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଲିବ୍ରିଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡାଏଟିସିଆନ୍ ତଥା ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଶିକ୍ଷା । ଫ୍ୟାଟ୍ ଟୁ ସ୍ଲିମ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ର ଶର୍ମା, ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ବଢ଼ାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

୧. କଳା ଗ୍ରାମ

କଳା ଗ୍ରାମ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ଏବଂ ଏହାର ଗ୍ରହଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | କଳା ଅମ୍ଳ ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଆପଣଙ୍କର ଦୈନିକ ଖାଦ୍ୟରେ କଳା ଗ୍ରାମ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ଏହାକୁ ସ୍ପ୍ରୁଟ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ |

 ୨. କମଳା  

କମଳା ଭିଟାମିନ୍ ସି ରେ ଭରପୂର, ଯାହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ | କମଳା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଅଟେ | ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ, କମଳା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହାକୁ ତୁମର ନିୟମିତ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କର |

୩. ତରଭୁଜ

ତରଭୁଜର ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶ ହେଉଛି ଜଳ, ଯାହା ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍-ଏ ପରି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ରକ୍ତ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରେ | ଶରୀରରେ ଏବଂ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

୪. ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ

ଷ୍ଟ୍ରବେରିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଏବଂ ପଲିଫେନୋଲ ଭରପୁର ଥାଏ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍-ସି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ପୂରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଶରୀରରେ ଅନେକ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବ | ସରୋବର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତର ବଜାୟ ରହିଥାଏ | କରୋନା ରୋଗୀ ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ |

୫. ଆପଲ୍

ଆପଲରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ରୋଗ ସାଥିରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଉପାଦାନ ଥାଏ | କେତେକ ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ଆପଲରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଗଠନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |ଶରୀରରେ ନୂତନ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଆପଲ୍ ଖାଇବା ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

୬. କିୱି

କିୱିରେ ଆକ୍ଟିନିଡିନ୍ ନାମକ ଏକ ଏନଜାଇମ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ସହିତ କିୱିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍-ସି ଶରୀରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | କରୋନାଭାଇରସରୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରନ୍ତୁ | କିଓନା ଗ୍ରହଣ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପାନିଆ ପ୍ରତିକାର ଏହା ସହିତ ଶରୀର ଶକ୍ତି ପାଏ ଏବଂ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖେ |

୭. ଆମ୍ବ

ଭିଟାମିନ୍-ଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍-ସିରେ ଭରପୂର ଆମ୍ବ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଆମ୍ବ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବିକାଶ ହୁଏ | ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି, ଯାହା ଅନେକ ରୋଗର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଆମ୍ବ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ହୋଇଥାଏ |

୮. ଗୋସ୍ବେରୀ

ଆମଲା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଉପାଦାନରେ ଭରପୂର ହେବା ସହିତ ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମଲା ଗ୍ରହଣ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆମଲାଙ୍କର ଏକ ଅଛି ଶରୀର ଭିତରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା | ଏହାକୁ ତୁମର ନିୟମିତ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କର |

୯. ଭଜା ଜିରା

ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଭଜା ଜିରା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ପ୍ରଚୁର ଜିରାରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିଥାଏ | ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଜିରା ମଞ୍ଜିକୁ ଭାଜନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ, ସେଥିରେ ଲୁଣ ମିଶାନ୍ତୁ ନାହିଁ |

୧୦. ଭିଟାମିନ୍ ଡି

ଶରୀରର ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସ୍ତରକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ୍-ଡି ସମୃଦ୍ଧ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଏହା ଶରୀରରୁ ଶକ୍ତି ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here