ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ୍ରା ନ ନେଲେ କଣ୍ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:

ଶୋଇବା , ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀ ପାଇଁ ଖାଇବା ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତିକମରେ 8 ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ଏହି ବୈଷୟିକ ଜଗତ ମଣିଷର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିତ୍ୟକର୍ମକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି |

କାର୍ଯ୍ୟର ଚାପ ଏତେ ଯେ ଶୋଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ସମୟ ହେଉନି | ବିଛଣାରେ ଶୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଳାନ୍ତ ଶରୀର କ୍ଲାନ୍ତ ଶରୀରକୁ ସବୁବେଳେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଶୋଇବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ରହିଥାଏ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିଦ୍ରା ଅଭାବରୁ କେତେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ସେ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଧାରଣା ମଧ୍ୟ ନ ଥାଇପାରେ |

ଚାପ, କ୍ରୋଧ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା

ନିଦ୍ରା ଅଭାବ ହେତୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ସବୁବେଳେ ଚାଲିଥାଏ |

 

ଏହି କାରଣରୁ, ଚାପ ବଢିଯାଏ | ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ, କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କେବେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ୍ରୋଧ, ରାଗ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ |

ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ

 

ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଶୋଇ ନପାରିବା ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିକ୍ ହାରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଶରୀର ଚର୍ବି ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିପି, ମଧୁମେହ ଏବଂ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇ ଥାଏ ।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ

କରୋନା ଅବଧିରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ ନହେବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ, ତେବେ କୌଣସି ସଂକ୍ରମଣ, କାଶ, ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଘେରି ରହିଥାଏ |

ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗ

ସମସ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ ଶରୀରର କୋଷଗୁଡ଼ିକରେ ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ |

ହରମୋନ୍ ସମସ୍ୟା

ଆଜିକାଲି, ଥାଇରଏଡ୍, PCOD ପରି ଅନେକ ହରମୋନ୍ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକର ଗ୍ରାଫ୍ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଚାପ | ନିଦ୍ରା ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଚାପକୁ ବଢାଇଥଏ ଏବଂ ଏହି ଚାପ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଅସନ୍ତୋଷ, ମୁଡ୍ ସୁଇଙ୍ଗ୍, ପିରିୟଡ୍ ଅନିୟମିତତା, ମୋଟାପଣ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ଅସୁବିଧା ଅନ୍ୟ ରୋଗକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ |

ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କ୍ଷମତା ଦୁର୍ବଳ ଅଟେ

ଅଧା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ସ୍ମୃତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ସାଧାରଣ ଜିନିଷ ଭୁଲିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି କାରଣରୁ, ତାଙ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କ୍ଷମତା ଦୁର୍ବଳ ଅଟେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ କମିଯାଏ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here