28.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 28, 2022
Homeବିଜିନେସ୍ଚଳିତ ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ୭-୭.୮% ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ଭାବନା

ଚଳିତ ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ୭-୭.୮% ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ଭାବନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩ ।୬/ଏଜେନ୍ସି: ଉନ୍ନତ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ପୁନଃଜୀବିତ ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତି ପଛରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୭-୭.୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବବୋଲି ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି । ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ବିଆର ଆମ୍ବେଦକର ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଇକୋନୋମିକ୍ସ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଏନ.ଆର ଭାନୁମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ବାହ୍ୟ ଉତ୍ସରୁ ଏକାଧିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଭାନୁମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉନ୍ନତ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ସହିତ ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୭% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଛୁଇଁବ । ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ୍ (ଆଇଏସ୍‌ଆଇଡି) ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନାଗେଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଚ୍ଚ-ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ସୂଚକାଙ୍କ ୨୦୨୨-୨୩ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଦୃଢ଼ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଗତିକୁ ସୂଚାଇଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରକୃତ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭-୭.୮ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ ।

ଫ୍ରାନ୍ସର ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଗାଇ ସୋରମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶକ୍ତି ଏବଂ ସାର ଆମଦାନୀ ହେତୁ ଭାରତ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ । ତଥାପି, ଭାରତ ତଥାପି ଏକ କୃଷି ଅର୍ଥନୀତି ହୋଇଥିବାରୁ ମନ୍ଥର ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ସାମାଜିକ ପ୍ରଭାବଯୋଗୁଁ ସହରର ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିଯିବେ । ସୋରମାନ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଶସ୍ୟ ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି, ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟାଘାତ ଏବଂ ଭୂ-ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା ହ୍ରାସ ହେତୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଚଳିତ ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତର ଆର୍ôଥକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ୭.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି ।

ଗତ ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷରେ (୨୦୨୧-୨୨) ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ୮.୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପୂର୍ବ ବର୍ଷରେ ୬.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ୨୦୨୨-୨୩ର ତୃତୀୟ ମୁଦ୍ରା ନୀତିରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଚଳିତ ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ୭.୨ ପ୍ରତିଶତରେ ରଖିଛି, କିନ୍ତୁ ଭୌଗୋଳିକ ତିକ୍ତତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିର ମନ୍ଥରତା ଉପରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମେ ମାସରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୭.୦୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଅବଶ୍ୟ, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ମାସ ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସହନଶୀଳତା ସ୍ତରରୁ ୬ ପ୍ରତିଶତ ଉପରେ ରହିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking