OnaKhabar

ସଂକ୍ଷେପରେ ଶ୍ରମିକ ଦିବସର ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ ମାସ ୧ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ଶ୍ରମିକ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ଶ୍ରମିକର ଦୁଃଖ, କଷ୍ଟ ଓ ବେଦନାର ପରିଭାଷା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଏ । ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରମିକମାନେ କିଭଳି ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ କରି ଅବହେଳିତ ହେଉଥିଲେ ତା ବିଷୟରେ ଆମେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ ୧ ତାରିଖରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥାଉ ଏବଂ ସେହି ଦିନ ଗୁଡିକୁ ମନେ ପକାଇଥାଉ ।

ଦଳର ନେତା ସିଙ୍ଗାରାଭେଲୁ ଚେତିଆର ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ମେ ଦିବସ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ  । ଗୋଟିଏ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ନିକଟ ଏକ ବେଳାଭୂମିରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଟ୍ରିପ୍ଲିକେନ ବେଳାଭୂମିରେ। ପରେ ସେ ଏହି ସଭାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଅବସରରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଦଳର କେତେକ ଅହିଂସା ନୀତି, କିଛି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଅନ୍ୟ କେତେକ ସୂଚକ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।  ଏହାଛଡା ଏହା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସର୍ବସାଧାରଣ ଛୁଟିଦିନ, ଏହା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ତଥା ସମାଜବାଦୀ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ପାଇଁ ଶ୍ରମିକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆଲୋକିତ କରେ । ଶ୍ରମିକ ଦିବସକୁ ବିଭିନ୍ନ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣା ଯାଏ । ତାହା ହେଲା  କାମଗର ଦିନ୍ (ହିନ୍ଦୀ), କାମଗର ଡିଭାସ୍ (ମରାଠୀ) ଏବଂ ଉଜାଇପାଲାର ଦିନାମ୍ (ତାମିଲ୍), ‘ଆଣ୍ଟ୍ରାସ୍ଟ୍ରିଆ ଶ୍ରମିକ୍ ଦିୱାସ୍’ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ।