ହାପି ବାର୍ଥ ଡେ ଲତାଜୀ …

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜିର ଦିନ ସହ ଇତିହାସର ରହିଛି ଏକ ସୁନ୍ଦର ସମ୍ପର୍କ । ସ୍ୱର ସାମ୍ରାଜ୍ଞୀ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଯିଏ କି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮, ୧୯୨୯ ରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଙ୍ଗୀତକାର ଦିନାଥ ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କ କୋଳରେ ଇନ୍ଦୋରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସଙ୍ଗୀତ ଭଣ୍ଡାରରେ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ଜଲୱା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଲତା । ଲତା ଖୁବ୍ କମ୍ ବୟସରୁ ସଙ୍ଗୀତ ସାଧନା କରି ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ଗୀତ ଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର, ଯିଏକି ତାଙ୍କ ସ୍ୱର ସହିତ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି, ଆଜି ତାଙ୍କର ୯୧ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି।
ଆଜି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟକ ଭାରତ ରତ୍ନ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ । ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ତାଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ ଗୌରବ ଶର୍ମା ଭାରତ ରତ୍ନ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କୁ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସେ ଅନଲାଇନରେ ଦେଖାଇବେ। ଗୌରବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କ ସଂଘର୍ଷକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ସେ ଏହି କାର‌୍ୟ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କ ୩୬ ଟି ପୁସ୍ତକ, ଏପରି ପୁସ୍ତକ ଯେଉଁଥିରେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗୀତର ଏକ ହଜାର ସିଡି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି। ଗୌରବ ଶର୍ମା ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ତାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଲତା ଭାଟିକା ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ଗୌରବ ତାଙ୍କର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତ ସମେତ ତାଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ଏକ ଲତାନାମା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

ଲତା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଗୀତ କେବେ ଗାଇଲେ?

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ୧୯୪୨ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତା ଦିନାଥ ମଙ୍ଗେଶକର ମରାଠୀ ଏବଂ ମାତା ଶିବାନାଟି ଗୁଜରାଟୀ ଥିଲେ। ପିଲାଦିନରୁ ଘରେ ଏକ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ଥିଲା ଜ୍ଝ ତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ମରାଠୀ ସଂଗୀତଜ୍ଞ ଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ୧୯୪୨ ମସିହାରେ, ଯେତେବେଳେ ଲତାଙ୍କୁ ୧୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲ । ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମାଷ୍ଟର ବିନୟକ ଲତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଗଢି ତୋଳିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଲତା କିଟି ହାତି (୧୯୪୨) ରେ ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଗୀତ ଗାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ । ତେବେ ଏହି ଗୀତଟି ଫିଲ୍ମରୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୧୯୪୨ ମସିହାରେ, ଲତା ଅନ୍ୟ ଏକ ମରାଠୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାହିଲି ମଙ୍ଗଳା ଗୌର ରେ ଏକ ଗୀତ ଗାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ । ଏଥି ସହିତ, ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ୧୯୪୩ ମସିହାରେ ଗଜବାହା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ‘ମାତା ଏକ ସାପୁଟ କି ଦୁନିୟା ବାଦଲ ଦେ’ ଗୀତ ଗାଇଥିଲେ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେତେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଲତାଜୀ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି?

୧୯୪୫ ମସିହାରେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ମୁମ୍ବାଇ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ଏଠାରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଂଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ସହିତ ଗୀତ । ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ସେ ପ୍ରାୟ ୩୬ ଟି ଭାଷାରେ ଏହି ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି।

କାହିଁକି ବିବାହ କଲେ ନାହିଁ?

ଏହି ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଅଛି । ତେବେ କୁହାଯାଏ ଯେ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସାନ ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଲତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଆସିଥିଲା। ତେଣୁ ସେମାନେ ଆଜି ବିବାହ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଆଜି ବି, ସମ୍ପର୍କ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ।

ମହମ୍ମଦ ରାଫିଙ୍କ ସହ କାହିଁକି ବିବାଦ ହେଲା?

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଅନ୍ୟତମ କଳାକାର ଯିଏ ବିବାଦରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବହୁ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଏବଂ ରାଫିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ସଂଗୀତ କମ୍ପାନୀ ଗାୟକମାନଙ୍କୁ କିଛି ରେକର୍ଡ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଦେୟ ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ରୟାଲଟିର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଫି ତାଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଥିଲେ । ଏହାର ବିବାଦ ହେତୁ ଦୁହେଁ ଅଧିକ ସମୟ ଏକାଠି ଗୀତ ଗାଇ ନଥିଲେ। ତଥାପି, ୧୯୬୭ ରେ, ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେଲା ।

ଲଙ୍କା କାହିଁକି ଖାଆନ୍ତି ଲତା?

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କ ବିଷୟରେ ଗୋଟିଏ କଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯେ ସେ ଲଙ୍କା ବହୁତ ଖାଆନ୍ତି । ଏପରି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଟି ଲଙ୍କା ଖାଉଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସ୍ୱରକୁ ଅସ୍ଥିର ରଖିବା ପାଇଁ ସେ ଏହା କରନ୍ତି । ଏଥିସହ ସେ ମାଂସପେଶୀ ଫ୍ଲେକ୍ସ ପାଇଁ ଚୁଇଙ୍ଗମ୍ ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here