27.5 C
Bhubaneswar
Monday, July 22, 2024
Homeଅଟୋ ଏକ୍ସପୋଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୨୩ରେ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିବ ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଗାଡି

ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୨୩ରେ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିବ ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଗାଡି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ୭୦ ରୁ ଅଧିକ ଘରୋଇ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଟୋମେକ୍ଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ (ଇଭି) ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଜାପାନର ଏନଏଚକେ ବିଶ୍ୱ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସେବା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ କାର୍ ସେଗମେଣ୍ଟରେ ଜାପାନର ଅଟୋ ନିର୍ମାତା ସୁଜୁକି ମୋଟରର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ମାରୁତି ସୁଜୁକିଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶ ରହିଛି। ଏବଂ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମଧ୍ୟ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ସ୍ପେସରେ ନୂତନ ଯୁଗର ବିକଳ୍ପ । ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ବିଚାର କରିବା ଉପରେ ତୋସିହିରୋ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ମୁକାବିଲା କରୁଥିବା ବେଳେ ଯାନବାହାନ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଯାନବାହାନ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାର ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସରକାର ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାନ ମାଲିକଙ୍କୁ ଇଭିଏମକୁ ଯିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ଏନଏଚକେ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୧.୪ ବିଲିୟନ ଇଣ୍ଡିଆର କାର ଜନସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବିସ୍ତାର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମାରୁତି ସୁଜୁକିଙ୍କ ସର୍ବଶେଷ ଧାରଣା ଇଭି ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା । ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ୟୁଟିଲିଟି ଭେଇକିଲ୍ (ଏସୟୁଭି) ଗୋଟିଏ ଚାର୍ଜରେ ୫୫୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ ଏବଂ ନିର୍ମାତା ଏହାକୁ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ବଜାରରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ବୋଲି ଏନଏଚକେ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ଅଟୋ ସ୍ପେସର ଅନ୍ୟ ନିର୍ମାତା ଯେପରିକି ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ହୁଣ୍ଡାଇ ମୋଟର କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେମାନଙ୍କର ଇଭି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ରାଜ୍ୟ-ୟୁଟି-ମାସିକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବିକ୍ରୟ ହାସଲ କରି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭,୦୪୬ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ବର୍ଷକୁ ୮୬% ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଇଭି ନୀତି ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ, ୟୁଟି ୯୩,୨୩୯ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ମୋଟ ଇଭି ବିକ୍ରିର ପ୍ରାୟ ୫୫% ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛି। ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ କୈଳାସ ଗହଲୋଟ୍ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ବଦା ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛି। ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନଗୁଡିକର ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ଦିଗରେ ଏହାକୁ ଦେଶର ଇଭି ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ପରିଣତ କରିବା ଏବଂ ଏହା ସମୁଦାୟ ୨୩୦୦ ଚାର୍ଜିଂ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ୨୦୦ ବ୍ୟାଟେରୀ ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ଘରୋଇ ଏବଂ ସାର୍ବଜନୀନ ଚାର୍ଜିଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking