28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Homeନିର୍ବାଚନ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଇତିହାସତ୍ରିପୁରା ନିର୍ବାଚନ: ନୋମିନେସନ ପେପରକୁ ନେଇ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ଇଲେକ୍ସନ କମିଶନ

ତ୍ରିପୁରା ନିର୍ବାଚନ: ନୋମିନେସନ ପେପରକୁ ନେଇ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ଇଲେକ୍ସନ କମିଶନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଶନିବାର ଦିନ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ (ଇସିଆଇ) ତ୍ରିପୁରାର ୬୦ ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି। ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଏହି ସମୟରେ, ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ ରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ଫେବୃଆରୀ ୨ । ମୋଟ ୨୮,୧୩,୪୭୮ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ବାଚନରେ ସେମାନଙ୍କର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅଧିକାର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଅନ୍ତିମ ନିର୍ବାଚନ ତାଲିକାରେ ୬୫,୦୪୪ ନୂତନ ଭୋଟରଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।

ସମସ୍ତ ମତଦାନ ବୁଥରେ ୱେବ୍ ପ୍ରସାରଣ କରାଯିବ

ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ, ସମସ୍ତ ୩,୩୨୮ ମତଦାନ ବୁଥରେ ୱେବକାଷ୍ଟିଂ କରାଯିବ । ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ (ACEO) ସୁଭାଷୀ ବାନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବନିମ୍ନ ନିଶ୍ଚିତ ସୁବିଧା – ପାନୀୟ ଜଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ରେମ୍ପ ସବୁ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି। ACEO ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପାରାମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ସହିତ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ କରି ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି କରାଯାଇଛି।

ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଅତି କମରେ ତିନିଟି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ECI ଅନୁଯାୟୀ, ୬୦ ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ମତଦାନ ଫେବୃଆରୀ ୧୬ ରେ ହେବ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ରେ ରାଜ୍ୟରେ ଗଣନା କରାଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking