32.1 C
Bhubaneswar
Sunday, May 26, 2024
Homeସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବ ସଜନା ପତ୍ର

ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବ ସଜନା ପତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଆମ ଜୀବନ ଡିଜିଟାଲ୍ ଉପକରଣ ଗୁଡ଼ିକର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇଛି । ଏହା ଆମ କାମକୁ ସହଜ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଆଖି ଦୁର୍ବଳ । ବାସ୍ତବରେ, ଡିଜିଟାଲ୍ ଉପକରଣ ଗୁଡ଼ିକର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଆଲୋକର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଆଖିରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆଖି ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି (ଆଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମର ଡାଏଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ । ବାସ୍ତବରେ, ଯେପରି ଆମ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମ ଖାଦ୍ୟରେ ପୁଷ୍ଟିକର ସମୃଦ୍ଧ ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ସେହିପରି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆମ ଆଖିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଦୁର୍ବଳ ଆଖିର ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ଏବଂ ଆଖିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ସଜନା ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଆପଣ ସଜନା ପତ୍ର ପାଉଡର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ସଜନା ପ୍ଲାଣ୍ଟର ଚମତ୍କାର ଗଛ, ବେନ୍ ତେଲ ଗଛ, ଡ୍ରମ୍ଷ୍ଟିକ୍ ଗଛ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ନାମ ଅଛି , ସଜନା ଗଛ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ସଜନା ଗଛ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ରେ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ମୋରିଙ୍ଗା ରେଟିନାଲ୍ ପାତ୍ରଗୁଡିକର ବିସ୍ତାର, କ୍ୟାପିଲାରୀ ମେମ୍ବ୍ରାନ୍ର ଘନତା ଏବଂ ରେଟିନାଲ୍ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାକୁ ରୋକିପାରେ । ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଆପଣ ସଜନା ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।  ସଜନା ପତ୍ରର ସ୍ୱାଦ ଅତ୍ୟନ୍ତ ତିକ୍ତ, ଏହାର ସାମାନ୍ୟ ତିକ୍ତତା ଏବଂ ଘାସର ସ୍ୱାଦ ଅଛି । ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଏହିପରି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ଏଥିରେ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ପାରିବେ । ପାଣିରେ ମିଶ୍ରିତ ସଜନା ପତ୍ର ପାଉଡର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଖି ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସହିତ ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking