ଏବେ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଲିଙ୍କ କରିବା ଜରୁରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଛି । ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନକଲ ମାମଲା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଯାହା  ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଉପକୃତ ହେବେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଆଧାରକୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଏହା କହୁଛୁ ଯେ ଏହାକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ଅତି ସହଜ ଅଟେ |

ପ୍ରଥମେ ଏହି କାମ କରିବା ଜରୁରୀ
ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗର ୱେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ https://parivahan.gov.in। ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ‘ଲିଙ୍କ୍ ଆଧାର’ ଅପ୍ସନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।  ତାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡ୍ରପ୍-ଡାଉନ୍ କୁ ଯାଇ ‘ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ’ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଠାରେ ତୁମ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନମ୍ବର ପାଇଁ ପଚରାଯିବ । ସେହି ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ।
ଆପଣ OTP ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ ହେବ
ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ‘ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ’ ଅପ୍ସନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।  ତା’ପରେ ତୁମର ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ‘ଦାଖଲ’ ଅପ୍ସନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ଏକ OTP ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ SMS ମାଧ୍ୟମରେ ଆସିବ । ଏହି OTP ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ଆଧାରକୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here