33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦଏବେ ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଫସଲର ମିଳିବ ସଠିକ ସୂଚନା

ଏବେ ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଫସଲର ମିଳିବ ସଠିକ ସୂଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ର ପ୍ରଚାରରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ସରକାର କେବଳ କୌଶଳ ମାଧ୍ୟମରେ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଏବଂ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍ 2022-23 ଭାଷଣରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ଏହା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ । ହରିୟାଣା ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷେତ୍ରର ଡିଜିଟାଲ୍ ମାନଚିତ୍ର ତିଆରି କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚାଷର ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ମାନଚିତ୍ର ତିଆରି କରି କୃଷକମାନେ ବହୁ ଉପକୃତ ହେବେ । ଏହା ମାପକୁ ସହଜ କରିବ । ଏହା ସହିତ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ମେସେଜ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ । ସାଧାରଣତ, ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ଯେ ମାପ କରିବା ସମୟରେ ପାଟୱାରୀ ପକ୍ଷପାତିତ ଅଟନ୍ତି । କେଉଁ କ୍ଷେତରେ କେଉଁ ଫସଲ ଚାଷ କରାଯାଇଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

ଡ୍ରୋନ୍ ସହିତ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ମାନଚିତ୍ର ତିଆରି କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 50 ଟି ଗାଁରେ ଏହି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପି.କେ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଜିଟାଲ ମାନଚିତ୍ରରେ ସରକାର ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ । ଏହା ଜମି ମାପିବା ସମୟରେ ତ୍ରୁଟିର ପରିସରକୁ ଦୂର କରିବ । ଏହା ସହିତ ସରକାର ଫସଲ ଗାର୍ଡୱାରି କରିବା ମଧ୍ୟ ସହଜ ହେବ । ପାଟୱାରୀମାନଙ୍କୁ ଟ୍ୟାବ୍ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଡିଜିଟାଲ୍ ମାନଚିତ୍ର ତିଆରି ଏବଂ ମାପ କରିବା ସହଜ ହେବ । ହରିୟାଣାର ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ପାରାଲିମ୍ପିକ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଭେଟି କହିଛନ୍ତି – ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗ୍ରାମଗୁଡିକ ମ୍ୟାପ୍ କରାଯାଉଛି । ଏହାର ନାମ ଲାଲ ଡୋରା ମୁକ ଗଉନ ଅଭିଆନ୍ ରଖାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହରିୟାଣାରେ ଗାଁର ଏକ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ ଘରଗୁଡିକର ମାଲିକାନା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ନଥିଲା, ଏହା କେବଳ ଦଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଡ୍ରୋନ୍ ସହିତ ଗାଁର ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଘର ଏବଂ ପ୍ଲଟ୍ ମାଲିକାନା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking