20.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, February 27, 2024
Homeଓଡିଶାଜଙ୍ଗଲରୁ ଦନ୍ତାହାତୀ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଜଙ୍ଗଲରୁ ଦନ୍ତାହାତୀ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ନିକଟରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଆଠଗଡ଼ ଫରେଷ୍ଟ ଡିଭିଜନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନରସିଂହପୁର ଜଙ୍ଗଲରୁ ଏକ ଦନ୍ତାହାତୀର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ପଛର କାରଣ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇନାହିଁ।

ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ତାରିଖରେ ଲଘୁ ବନଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଏହି ମୃତଦେହକୁ ଦେଖିଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ବନ ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ତାରିଖରେ ପଶୁ ଚିକିତ୍ସକମାନେ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରିବା ପରେ ମୃତଦେହକୁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ମୃତ ହାତୀର ବୟସ ପାଖାପାଖି ଚାରି ବର୍ଷ ହେବ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ତାରିଖରେ ଆମେ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହାର ଦନ୍ତାହାତୀଟି ବେଶ୍ ଅକ୍ଷତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲା। ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଆଠଗଡ଼ ଡିଏଫ୍ଓ ଓ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ନରସିଂହପୁର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ରେଞ୍ଜ ଅଫିସର ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ କହିଛନ୍ତି।

ଆଠଗଡ଼ ଭେଟେରିନାରି ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ସର୍ଜନ ସୌରଭ ଦାସ କହିଛନ୍ତି, ହାତୀଟିର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଲାବୋରେଟୋରି ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ତା’ର ଭିସେରା ନମୁନା ପଠାଯିବ।

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଥିଲା। ତେଣୁ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟରୁ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନପାରେ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭିସେରା ନମୁନାର ଲାବୋରେଟୋରି ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ। ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଦନ୍ତାହାତୀଟିର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking