ଦଲିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା

ରାଜସ୍ଥାନ : ରାଜସ୍ଥାନର ହନୁମାନାଦ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗାଁରେ ଦଲିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଓବିସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କିଛି ଲୋକ ଦଲିତ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଯୁବକ ଆହତ ହେବା ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗତକାଲି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି କିକ୍ରାଲିଆ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ଭୀମ ସେନାର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ମୃତ ଯୁବକଙ୍କ ନାମ ବିନୋଦ ବାମନିଆ ଥିଲା। ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ପୋଲିସ ଚାରି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ପୋଷ୍ଟର ଛିଣ୍ଡାଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଉଭୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ଏଫଆଇଆର ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବା ବେଳେ ଜାତିଗତ ମନ୍ତବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲା।

ପୋଲିସ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୃତ ଯୁବକ ଅତୀତରେ ବିଭିନ୍ନ ମାମଲାରେ ଅନେକ ଥର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ତଥା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ମୁକେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବାରୁ ବିନୋଦଙ୍କୁ ମାଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବିନୋଦ ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ଯୁବକମାନଙ୍କ ସହିତ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଘର ବାହାରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ଚିରିଦେଇ ଥିବାରୁ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଆଇପିସିର ୩୦୭, ୩୨୩, ୩୪୧, ୧୪୩ ଏବଂ ଏସସି-ଏସଟି ଅଧିନିୟମ ସମେତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ତେବେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବିନୋଦଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପୋଲିସ ଧାରା ୩୦୭ କୁ ହଟାଇ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଧାରା ୩୦୨କୁ ଲାଗୁ କରିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here