ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲେ ପାଇବେନି କୋଟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି (ଏସସି) ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ସଂସଦ କିମ୍ବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଲିତ ଇସଲାମ କିମ୍ବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଲେ   ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ଦାବି କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି। 
ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ ଏବଂ  ବୌଦ୍ଧ   ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଏସସି ସଂରକ୍ଷିତ ଆସନରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ବୋଲି ବିଜେପି ସଦସ୍ୟ ଜି ଭି ଏଲ୍  ନରସିମହା ରାଓଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରସାଦ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ସଂରକ୍ଷିତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାର ଯୋଗ୍ୟତା ସମ୍ପର୍କରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ସମ୍ବିଧାନର ପାରା ୩ (ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି) ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ , ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ କିମ୍ବା ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଧର୍ମ ବୋଲି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହେବେ ନାହିଁ ।

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ, ଶିଖ ଧର୍ମ କିମ୍ବା ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଦଳ ସହିତ ଇସଲାମ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି।
କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସଦ କିମ୍ବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ନକରି ଇସଲାମ କିମ୍ବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଏସସି / ଏସଟି ମାନଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲୋକସଭାର ଆଇନରେ କୌଣସି ସଂଶୋଧନ ଆଣିବାକୁ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here