28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Homeଏକ୍‌ଜିଷ୍ଟ୍ ପୋଲ୍ଗୋଆ ନିର୍ବାଚନ ପୋଲ ୨୦୨୨: କିଏ କରିବ ରାଜ

ଗୋଆ ନିର୍ବାଚନ ପୋଲ ୨୦୨୨: କିଏ କରିବ ରାଜ

ଗୋଆ : ଦେଶର ପାଞ୍ଚଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ, କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କିଏ ସରକାର ଗଠନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜଣା ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ସି-ଭୋଟରଙ୍କ ସହ ଏକ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯାଇଥିଲା। 5 ଟି ରାଜ୍ୟର ଏହି ବୃହତ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ 89 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମତ ନିଆଯାଇଛି। ନିର୍ବାଚନ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସମସ୍ତ 690 ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। 12 ଡିସେମ୍ବରରୁ 8 ଜାନୁଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ତ୍ରୁଟିର ମାର୍ଜିନ୍ ମାଇନସ୍ ପ୍ଲସ୍ ତିନିରୁ ମାଇନସ୍ ପ୍ଲସ୍ 5 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

ଏଥର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମଣିପୁର ବ୍ୟତୀତ ଗୋଆ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଗୋଆରେ 40 ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ଅଛି । ଯଦିଓ ଏହା କ୍ଷେତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ରାଜ୍ୟ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ରାଜନୀତିରେ ଏକ ବଡ଼ ଆଲୋଡ଼ନ ଦେଖାଦେଇଛି । ସି ଭୋଟର ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବିଜେପି 32 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇପାରିବ । ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ 20 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି 22 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇପାରିବ । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରୱାଡି ଗୋମାଣ୍ଟକ ପାର୍ଟି (MGP) ମିଳିତ ମଞ୍ଚ 8 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ 18 ପ୍ରତିଶତ ପାଇପାରନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଆମେ ଆସନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ବିଜେପି 19-23 ଟି ଆସନ ପାଇପାରିବ । କଂଗ୍ରେସକୁ 4-8 ଟି ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking