ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଗୁଡିକ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ନଭେମ୍ବର 29 ରୁ ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଫିସିଆଲ୍ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୁଦ୍ରା ବିଲ୍, 2021 ର କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏବଂ ରେଗୁଲେସନ୍, “ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହେବାକୁ ଥିବା ସରକାରୀ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୁଦ୍ରା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଏକ ସୁବିଧାଜନକ ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ” ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଏହି ବିଲ୍ “ଭାରତର ସମସ୍ତ ବେସରକାରୀ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ, ତଥାପି ଏହା କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟବହାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ବ୍ୟତିକ୍ରମ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଏ” ।

ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ସଗୁଡିକ କହିଛି ଯେ ଆସୁଥିବା ନିଷେଧାଦେଶ କିମ୍ବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଭୟ କରି କ୍ରିପ୍ଟୋ ଧାରକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଉପରେ କୌଣସି ନିୟମ କିମ୍ବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ; ତଥାପି, ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ । ଦେଶ ଏବଂ ନିୟାମକଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏହି ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କିଛି ନିୟମାବଳୀ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରା କାରବାରକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ।

ଏହାକୁ କିପରି ମୁଦ୍ରା କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ଭାବରେ ବର୍ଗୀକୃତ କରାଯିବ – ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ସେନେଇ ସରକାର ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରକମାନେ ବିଭାଜିତ ରହିଛନ୍ତି । ନୀତିଗୁଡିକର ବିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ନିୟାମକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଚରିତ୍ରଗତ ଭାବରେ ଅସଙ୍ଗତ ହୋଇଛି, ଦେଶର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସମନ୍ୱୟ ନାହିଁ । ଉପରୋକ୍ତ ପରି, ନିୟାମକ ଏବଂ ନୀତିଗତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏଲ ସାଲଭାଡୋର ପରି ଦେଶରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ପ୍ରକାରର ଖୋଲାଖୋଲି ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ବିଟକଏନ୍ କୁ ଆଇନଗତ ଟେଣ୍ଡର ଭାବରେ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି, ଚୀନ୍ ପରି ମୋଟ କ୍ଲାମଡାଉନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଯାହା ଉଭୟ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏବଂ ସେବା ଉପରେ କଡା ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛି ।

ଭାରତ ଭଳି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅଛି – ତଥାପି କିଛି ନୀତି ଏବଂ ନିୟାମକ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ଖୋଜିବାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି । ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ନିୟାମକ ଆଦେଶକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଦେଶଗୁଡିକ ବିସ୍ତୃତ ନିୟମାବଳୀ ପ୍ରଦାନ କରିନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ।

 

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, କାନାଡା ଏହାର ପ୍ରୋସେସ୍ ଅଫ୍ କ୍ରାଇମ୍ (ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ) ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆର୍ଥିକ ନିୟମାବଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରାକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଥାଏ

(କ) ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଉପସ୍ଥାପନା ଯାହା ଦେୟ କିମ୍ବା ବିନିଯୋଗ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ ଯାହା ଏକ ଫିଟ୍ ମୁଦ୍ରା ନୁହେଁ ଏବଂ ତାହା ସହଜରେ ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରା ପାଇଁ ସହଜରେ ବିନିମୟ ହୋଇପାରିବ ।

(ଖ) ଏକ କ୍ରିପ୍ଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ ସିଷ୍ଟମର ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଚାବି ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ସଂସ୍ଥାକୁ ଅନୁଚ୍ଛେଦ (କ) ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟର ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଥୋମସନ୍ ରଏଟର୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ କାନାଡା କ୍ରିପ୍ଟୋ ର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଆସିଛି ଏବଂ କାନାଡା ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରାଧିକରଣ (CRA) ସାଧାରଣତ  ଦେଶର ଆୟକର ଅଧିନିୟମ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିକୁ ଏକ ଦ୍ରବ୍ୟ ପରି ବ୍ୟବହାର କରେ ।

ଆର୍ଥିକ ସେବା ଆଇନର ତଦାରଖରେ ISRAEL, ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପତ୍ତିର ପରିଭାଷାରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ । ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି ନିୟାମକ ନିୟମ କରିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଅଥରିଟି କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିକୁ ଏକ ସମ୍ପତ୍ତି ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରେ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ଲାଭ ଉପରେ 25% ଦାବି କରେ ।

ଜର୍ମାନୀରେ, ଆର୍ଥିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ପ୍ରାଧିକରଣ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକୁ “ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ୟୁନିଟ୍” ଏବଂ ତେଣୁ “ଆର୍ଥିକ ଉପକରଣ” ଭାବରେ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରେ । ବୁଣ୍ଡେସବ୍ୟାକ୍ ବିଟକଏନ୍ କୁ ଏକ କ୍ରିପ୍ଟୋ ଟୋକେନ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ ଯେ ଏହା ଏକ ମୁଦ୍ରାର ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପୂରଣ କରେ ନାହିଁ । ତଥାପି, ନାଗରିକ ଏବଂ ଆଇନଗତ ସଂସ୍ଥାମାନେ ଜର୍ମାନ ଫେଡେରାଲ୍ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ସୁପରଭାଇଜରୀ ଅଥରିଟି ସହିତ ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଏବଂ କଷ୍ଟୋଡିଆନ୍ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ରିପ୍ଟୋସେଟ୍ କିଣିବା କିମ୍ବା ବାଣିଜ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ୟୁନିଟେଡ୍ କଳିଙ୍ଗରେ, ତାଙ୍କ ମହାରାଜାଙ୍କ ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ କଷ୍ଟମ୍ସ, ଯେତେବେଳେ କ୍ରିପ୍ଟୋ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ମୁଦ୍ରା କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ବୋଲି ବିଚାର କରେ ନାହିଁ, ନୋଟ୍ କରେ ଯେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିଗୁଡିକର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ଅଛି ଏବଂ ତେଣୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିନିଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କିମ୍ବା ଦେୟ ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ତୁଳନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ, କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ଭିନ୍ନ ସଂଜ୍ଞା ଏବଂ ନିୟମାବଳୀ ଅଛି । ଯେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକୁ ଆଇନଗତ ଟେଣ୍ଡର ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଉନାହାଁନ୍ତି, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସଂଜ୍ଞା ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରାର ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପ୍ରକୃତିକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥାଏ ।

ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ, ଡିଜିଟାଲ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ବ୍ୟବସାୟ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା, ଅନ୍ୟାୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ମନିଟର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଥମସନ୍ ରଏଟର୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ “ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ” ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଋଣଦାତା ସିଆମ୍ କମର୍ସିଆଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ବିନିମୟ ବିଟ୍କବ୍ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ରେ 51% ଅଂଶଧନ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।

ଯେତେବେଳେ କି ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡିକ ଆଇନଗତ ଟେଣ୍ଡର ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକ ପ୍ରତିନିଧିତ୍  କରୁଥିବା ମୂଲ୍ୟକୁ ଚିହ୍ନନ୍ତି – ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିନିମୟର ମାଧ୍ୟମ, ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ୟୁନିଟ୍, କିମ୍ବା ମୂଲ୍ୟର ଷ୍ଟୋର ଭାବରେ ସୂଚୀତ କରନ୍ତି ।

ଭାରତ ପରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୁଦ୍ରା ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି।
ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ସିବିଡିସି ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି, ଯାହା ଫିଟ୍ ମୁଦ୍ରାର ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଫର୍ମ ଯାହା ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ୱାଲେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରି କାରବାର ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ଯାହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବ । ଯଦିଓ ସିବିଡିସିଗୁଡିକର ଧାରଣା ବିଟକଏନ୍ ଦ୍ୱାରା ସିଧାସଳଖ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇଛି, ଏହା ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ହୋଇଥିବା ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ କ୍ରିପ୍ଟୋ ସମ୍ପତ୍ତି ଠାରୁ ଭିନ୍ନ, ଯାହା ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ‘ଆଇନଗତ ଟେଣ୍ଡର’ ସ୍ଥିତିର ଅଭାବ ରହିଛି ।

CBDC ଗୁଡିକ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଉଭୟ ଘରୋଇ ଏବଂ କ୍ରସର ସୀମା କାରବାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରନ୍ତି ଯାହା ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ । ଯେହେତୁ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଜାଗାରେ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଚଳାଉଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆର୍ଥିକ ବଜାରରେ ଟଙ୍କାକୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଭାରତ ନିଜର ସିବିଡିସି ଆରମ୍ଭ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

CBDC ମଧ୍ୟ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ କିମ୍ବା ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରା ସହିତ ତୁଳନାତ୍ମକ ନୁହେଁ ଯାହା ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ମୂଷା ହୋଇଛି । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରା ଅର୍ଥର ଐତିହାସିକ ଧାରଣା ସହିତ ଅଲଗା ହୋଇଯାଏ – ଏବଂ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମୁଦ୍ରା ନୁହଁନ୍ତି କାରଣ ଶବ୍ଦଟି ଐତିହାସିକ ଭାବରେ ବୁଝି ସାରିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here