27.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, September 27, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଯୁଦ୍ଧର ଜ୍ୱଳାମୁଖିରେ ଏସିଆ, ତାଇୱାନକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଚୀନ

ଯୁଦ୍ଧର ଜ୍ୱଳାମୁଖିରେ ଏସିଆ, ତାଇୱାନକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଚୀନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଯୁଦ୍ଧ ମୁହଁରେ ଏସିଆ । ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଏବଂ ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏବେବି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତାର ବାତାବରଣ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଜରବୈଜାନ ଏବଂ ଆର୍ମେନିଆ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଅଜରବୈଜାନ ନାଗାର୍ନୋ-କରାବାକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୩ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏସିଆରେ ଆଉ କ’ଣ ଘଟିବ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ , ଚୀନ ବହୁତ ବୁଝି ବିଚାରି ଯୁଦ୍ଧ ମୈଦାନ କୁ ଓହ୍ଲାଇବ । କାରଣ, ଏହି ଯୁଦ୍ଧ କେବଳ ତାଇୱାନ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଚୀନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି, ଚୀନର ଶକ୍ତି ହେଉଛି ଏହାର ଅର୍ଥ। ଆମେରିକା ସମେତ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ-ରପ୍ତାନି ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଯେଉଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଚୀନ୍ ତାଇୱାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ, ତେବେ ସୁପର ପାୱାର ଆମେରିକା ଏହାର ଦୁର୍ବଳ ଶିରାକୁ ଦମନ କରିପାରିବ। ତାଇୱାନ ଗସ୍ତ ପରେ ନାନସୀ ପେଲୋସିଙ୍କ ପରେ ଚୀନର ବିବୃତ୍ତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ ପେଲୋସି ତାଇୱାନ ଯିବା ପରେ ଯଦି ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ କେହି ଦାୟୀ, ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ଆମେରିକା। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତାଇୱାନ ଉପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଯଦି ଚୀନ୍ ଏବଂ ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୁଏ, ତେବେ ଆମେରିକା କେଉଁ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଆମେରିକା ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ କି?
ତାଇୱାନରୁ ନାନସୀ ପେଲୋସି ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନର ନୈାସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ୬ ଟି ମନିଭର୍ସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ନୈାସେନା ତାଇୱାନର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ଲାଇଭ୍ ଅଗ୍ନି ଡ୍ରିଲ୍ କରୁଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ତାଇୱାନର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ୧୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ପେଲୋସିଙ୍କ ଗସ୍ତରେ ନିରାଶ ହୋଇ ଚାଇନା ତାଇୱାନର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ୨୭ ଟି ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ତାଇୱାନର ଆକାଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ୧୯୯୬ ର ତାଇୱାନ ସଙ୍କଟ ଅପେକ୍ଷା ଚୀନର ଏହି ମନିଭର୍ ବଡ଼ ଅଟେ । ଚୀନର ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଧମକ ଦେଇଛି ଯେ ୭ ଅଗଷ୍ଟ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଆଗକୁ ବଢିପାରେ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା ମଧ୍ୟ ତାଇୱାନର ସାମରିକ ବେସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ।
ଏଥି ସହିତ ଅଜରବୈଜାନ ଏବଂ ଆର୍ମେନିଆ ମଧ୍ୟରେ ନାଗର୍ଣ୍ଣୋ-କରାବାକ୍ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦଖଲ କରିବା ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଅଜରବୈଜାନ ର ସେନା ଅତୀତରେ ଆର୍ମେନିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ସାମରିକ ଅଭିଯାନ କରିଥିଲା। ଆର୍ମେନିଆ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଆର୍ମେନିଆ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅଜରବୈଜାନରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ସାମରିକ ଅପରେସନରେ ଅନ୍ୟ ୧୪ ସୈନିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଜରବୈଜାନ-ଆର୍ମେନିଆ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ମୂଳ ହେଉଛି ନାଗର୍ଣ୍ଣୋ-କରାବାକର ପାର୍ବତ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ । ଅଜରବୈଜାନ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଏହାର ଅଂଶ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ଯଦିଓ ଏହା ୧୯୯୪ ରୁ ଆର୍ମେନିଆ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ । ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ କାବୁ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶ ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଟି ଯୁଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking