30.1 C
Bhubaneswar
Monday, August 15, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଦେଶରେ ଘର କିଣିଥିବା ଗ୍ରାହକ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ଦେଶରେ ଘର କିଣିଥିବା ଗ୍ରାହକ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ନୋଏଡା-ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ସମ୍ପତ୍ତି ବଜାରରେ ଘର କିଣିବା ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ଦେଇଥିବା ଗ୍ରାହକମାନେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । କାରଣ ୧,୧୮ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୧,୬୫ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ନ ପାରି ଅଧାରେ ପଡ଼ିରହିଛି ବୋଲି ସମ୍ପତ୍ତି ପରାମର୍ଶଦାତା ଅନାରକ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଅନାରକ୍‌ର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସେହି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ନିଆଯାଇଛିି ଯାହା ୨୦୧୪ରେ କିମ୍ବା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସାତିଟି ବଡ଼ ସମ୍ପତ୍ତି ବଜାର ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର, ମୁମ୍ବାଇ ମହାନଗର ନିଗମ (ଏମଏମଆର), କୋଲକାତା, ଚେନ୍ନାଇ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଏବଂ ପୁଣେରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦୁଃଖକୁ ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ଫୋରମ୍ ଫର ପିପୁଲ୍ସ କଲେକ୍ଟିଭ୍ ପ୍ରୟାସ (ଏଫ୍‌ପିସିଇ), ଗୃହ ନିର୍ମାଣକାରୀଙ୍କ ଏକ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସଂସ୍ଥାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଭୟ ଉପାଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକଳ୍ପର ବିଳମ୍ବ ହେବାର କାରଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସମାଧାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଯେଉଁ ବିଲଡରମାନେ ଏଥିରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଅନାରକ୍ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ମେ ୭ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସାତଟି ସହରରେ ୪,୪୮,୧୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୪,୭୯,୯୪୦ ୟୁନିଟ୍ ଘର ନିର୍ମାଣ ଅଟକି ରହିଛି କିମ୍ବା ବହୁ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ୮ ୧,୮୧,୪୧୦ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ୫୦ ଟି ହିସାବ କରେ । ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ତଥ୍ୟର ଅଧିକ ବ୍ରେକଅପ୍ ପ୍ରଦାନ କରି ଅନାରକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୋଏଡା ଏବଂ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ଅଞ୍ଚଳ ସମୁଦାୟ ଅଟକି ରହିଥିବା / ବିଳମ୍ବିତ ୟୁନିଟର ପ୍ରାୟ ୭୦% ଥିବାବେଳେ ଗୁରୁଗ୍ରାମର ଅଂଶ ମାତ୍ର ୧୩% ଅଟେ । ନୋଏଡା ଏବଂ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ରେ ୧,୬୫,୩୪୮ ୟୁନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟର ୧,୧୮,୫୭୮ କୋଟି ଷ୍ଟଲ୍ କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବିତ ୟୁନିଟ୍ ଅଛି ।

ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ, ୭ ୪୪,୪୫୫ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର, ୭,,୪୫୪ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର, ୭ ୯,୨୫୪ କୋଟି ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି । ଦିଲ୍ଲୀ, ଫରିଦାବାଦ, ଧାରୁହେରା ଏବଂ ଭବାଡି ମିଳିତ ଭାବେ, ୯,୧୨୪ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ୨୨,୪୦୧ ଷ୍ଟକ୍ / ବିଳମ୍ବିତ ୟୁନିଟ୍ ଅଛି । ଅନାରକ୍ ସିନିୟର ଡାଇରେକ୍ଟର ଆଣ୍ଡ ହେଡ୍ – ରିସର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି, “ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଳମ୍ବ ଭାରତୀୟ ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ କ୍ଷେତ୍ରର ମୂଳଦୁଆ ପାଲଟିଛି । ସେଠାରେ ଆହୁରି ଅନେକ ବିଲଡର୍ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉପରେ ଡିଫଲ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର କ୍ଷକ୍ଟବଦ୍ଭଗ୍ଦ ଣ ଉପରେ ସୁଧ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି, କ କ୍ତଙ୍କସମଳ ଣସି ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନର ଚିହ୍ନ ନାହିଁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking