ବିଜେପିରେ ସାମିଲ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶର ରାଜନୀତି ସହ ଜଡିତ ଏକ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ ଆଜି ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଅପରାହ୍ନ ରେ  କଂଗ୍ରେସର ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନେତା ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବେ । ସେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନଡାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବେ । ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଜେପି ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି ଯେ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଜଣେ ଭେଟେରାନ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି  ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଶାହାଜାହାନପୁରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା 48 ବର୍ଷୀୟ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ ସ୍ୱର୍ଗତ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ପୁଅ। ପ୍ରସାଦ 2001 ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ଯୁବ ସଂଗଠନ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । 2004 ମସିହାରେ ସେ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ଶାହାଜାହାନପୁରରୁ ପ୍ରଥମ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ ।

ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରରେ ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ମନମୋହନ ସିଂ ସରକାରଙ୍କ ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। 2009 ମସିହାରେ, ସେ ଧାରୁରା ଠାରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here