37.1 C
Bhubaneswar
Friday, May 20, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶସିଆଇଏସ୍‌ସିଇ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ୍‌

ସିଆଇଏସ୍‌ସିଇ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ସିବିଏସ୍‌ଇ ଏବଂ ସିଆଇଏସ୍‌ସିଇ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ କି ନାହିଁ ସେଥିନେଇ ଦୀର୍ଘ ସପ୍ତାହ ଧରି ଲାଗି ରହିଥିବା ଅନିଶ୍ଚିତତାର ପରିସମାପ୍ତି ଘଟିଛି । କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଏଥର ଏହି ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ୍ କରାଯିବାକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କହିଛନ୍ତି, ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ମନରେ ରହୁଥିବା ଆଶଙ୍କା ଓ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦୂର ପାଇଁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଏଥିପୂର୍ବରୁ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ସରକାର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ୍ କରିଥିଲେ ।

ସିଆଇଏସ୍‌ସିଇ ଶ୍ରେଣୀ ୧୨ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୧ ବାତିଲ । ସିଆଇଏସ୍‌ସିଇ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱନ୍ଦ ମଧ୍ୟରେ, ଆଜି ସମାରୋହ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ସିବିଏସ୍‌ଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ । ସିବିଏସ୍‌ଇ ଏବଂ ସିଆଇଏସ୍‌ସିଇ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବ । ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ । ଯେଉଁ ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଫଳାଫଳରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି । ସିବିଏସ୍‌ଇ ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମପରରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ । ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁଇମ କୋଟାବି ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଏହି ଶୁଣାଣି ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ସରକାର ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବା ପରେ ସିଧାସଳଖ ୧୨ ଲକ୍ଷ ସିବିଏସ୍‌ଇ ଏବଂ ସିଆଇଏସ୍‌ସିଇ ୪ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ବଡ ଆରାମ ପାଇବେ । ଆୟ ରାୟଙ୍କ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ସେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ । ତେବେ ରାୟଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଟେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଚାହଟୋ ଦ୍ୱାଦଶ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆଧାରରେ ପରୀକ୍ଷା ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରିବ । ଯଦି କୌଣସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ରଖିବାବେଳେ ଏହାର ଲାଭ ପାଇଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ବୈଠକରେ ଅମିତ ଶାହା, କାଶ ଜାଭଡେକର, ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ, ଧାମ ଧନ, ନମଲା ସୀତାରମଣ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking