26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶପଶୁ ଏବଂ ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ନେଇ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କିଛି ଏପରି....

ପଶୁ ଏବଂ ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ନେଇ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କିଛି ଏପରି….

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶରୀରର ଗଠନରେ ମଣିଷ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଶୁମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ରଖିଥାଏ। ମନୁଷ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କଣ ରହିଛି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚାଣକ୍ୟ ନିତିରେ ଏହାକୁ ନେଇ କଣ ବର୍ଣ୍ଣନା ରହିଛି। ବିଷ୍ଣୁଗୁପ୍ତ ଏବଂ କୌଟିଲ୍ୟ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ତଥା କୁଶଳ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଚାଣକ୍ୟ ନିତିରେ ମନୁଷ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁଙ୍କ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁ ସମାନ ଭାବରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଚାଣକ୍ୟ ଏକ ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ଚାଣକ୍ୟ ଗୋଟିଏ ପଦରେ କହିଛନ୍ତି , ମଣିଷ ପଶୁମାନଙ୍କ ଠାରୁ କିପରି ଭିନ୍ନ ଏବଂ କେଉଁ ଧାରା ମଣିଷକୁ ଉନ୍ନତ କରେ । ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଜୀବଙ୍କ ପରି ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ଉଦାର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ଭୟ, ଶୋଇବା, ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ପ୍ରସବ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଯଦି ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଗଠନ ବ୍ୟତୀତ, ଭିତରେ ଅଧିକ କିଛି ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। ହେଲେ ଆଚରଣ ମନୁଷ୍ୟକୁ ପଶୁଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ମଣିଷର ଆଚରଣରେ ଧାର୍ମିକତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଅର୍ଥାତ୍ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଏହାର ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ମନୁଷ୍ୟକୁ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ପୃଥକ କରିଥାଏ |

ଯିଏ ଧର୍ମ ଏବଂ କର୍ମ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ସେ ପ୍ରକୃତରେ ମଣିଷ କୁହାଯିବା ଠିକ୍ । ଅପରପକ୍ଷେ, ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଧର୍ମ, ନୈତିକତା ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ପଶୁ ପରି ଅଟନ୍ତି । ତେଣୁ, କେବଳ ନ ନୈତିକ ଗୁଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବୁଦ୍ଧିମାନ ଅଟନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking