ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ: ୩ ବକେୟା ଡିଏ କିସ୍ତି ପାଇବେ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ମଙ୍ଗଳବାର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କୁ ଖୁସି ଖବର ଦେଇଛନ୍ତି ।  ତାହା ହେଲା ଜୁଲାଇ 2021 ରୁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା (ଡିଏ) ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ରିଲିଫ୍ (ଡିଆର) ର ତିନିଟି ବିଚାରାଧୀନ କିସ୍ତି ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ 9, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତିନିଟି ବିଚାରାଧୀନ ଡିଏ କିସ୍ତି “ଜୁଲାଇ 2021 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ଡିଏ ର ସଂଶୋଧିତ ହାରରେ ସହାୟକ ହେବ”।

“କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ  ଭତ୍ତା ଏବଂ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ରିଲିଫ୍‌ର ତିନିଟି ବିଚାରାଧୀନ କିସ୍ତି ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେବ। ଡିଏର ସମନ୍ୱିତ ସଂଶୋଧିତ ହାରରେ ଏହି ହାର ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଉତ୍ତରରେ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଏ ଏବଂ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଆର ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି। 

“ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର 37,430.08 କୋଟି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। 1.1.2020, 1.7.2020 ଏବଂ 1.1.2021 ରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ରିଲିଫ୍‌ର ତିନୋଟି କିସ୍ତି ରଖା ଯାଇଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଏ ବର୍ତ୍ତମାନ 17% ରେ ପହଞ୍ଚିଛି କାରଣ ଜୁଲାଇ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା 4% ବୃଦ୍ଧିକୁ ଅଟକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଦରମା ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଭତ୍ତା 21% ହେବ। ଜାନୁଆରୀ 1, 2021 ରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି 50 ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ 61 ଲକ୍ଷ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିଲା।

“କୋଭିଡ -19 ରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା (ଡିଏ) ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ରିଲିଫ୍‌ (ଡିଆର) ର ଅତିରିକ୍ତ କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ।  1 ଜୁଲାଇ 2020 ଏବଂ 1 ଜାନୁୟାରୀ 2021 ରୁ ଡିଏ ଏବଂ ଡିଆର ର ଅତିରିକ୍ତ କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ବୃତ୍ତିକୁ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ଧାରଣା ଘୋଷଣା କରି ଏକ ସର୍କୁଲାରରେ କହିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here