19.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, January 25, 2022
Homeୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିରୁ ହେଉଥିବା ଆୟ ଉପରେ ଟିକସ ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି ସରକାର

କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିରୁ ହେଉଥିବା ଆୟ ଉପରେ ଟିକସ ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : 2021 ମସିହାରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିରେ ବହୁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ କ୍ରିପ୍ଟୋ ନିବେଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା ​​। କ୍ରିପ୍ଟୋ ବିଷୟରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ବିଚାର କରିବା ପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ବିଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏହି କାରଣରୁ । ତଥାପି, ଏହାକୁ ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ 2022 ବଜେଟରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୁଦ୍ରା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ, ଯଦି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା , ବଜେଟ୍ ସମୟରେ ସରକାର କ୍ରିପ୍ଟୋରୁ ଆୟ ଉପରେ ଭାରି ଟିକସ ଲଗାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

ଫେବୃଆରୀ ୧ ରେ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ
ଦେଶର ସାଧାରଣ କରଦାତା, ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହିତ ଭାରତୀୟ କ୍ରିପ୍ଟୋ ନିବେଶକମାନେ ମଧ୍ୟ ବଜେଟ୍ 2022 ପାଇଁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଫେବୃଆରୀ ୧ ରେ ସଂସଦରେ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହି ବଜେଟରେ କିଛି ଘୋଷଣା କରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଟିକସ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେଉଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ବିନିଯୋଗ କିମ୍ବା କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିରେ ବାଣିଜ୍ୟରୁ ଆୟ ଉପରେ ଟିକସକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

 

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ପ୍ରସ୍ତାବିତ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ବିଲରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୁଦ୍ରାକୁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ଏହି ବିଲ୍ ଆଗତ ହେବାକୁ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଟିକସ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ସହ ଜଡିତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବଜେଟରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ପରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ନିବେଶକଙ୍କ ଉପରେ ଟିକସ ବୋଝ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କ୍ରିପ୍ଟୋ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଆୟକର ସ୍ଲାବକୁ 35 ପ୍ରତିଶତରୁ 42 ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ରଖିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ସରକାର କ୍ରିପ୍ଟୋ ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ ଉପରେ 18 ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ।

କ୍ରିପ୍ଟୋ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି
ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର କାରଣ ହୋଇଛି ଯେ ଡିଜିଟାଲ୍ ମୁଦ୍ରା କିମ୍ବା କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସି ସହିତ ଜଡିତ କାରବାରକୁ ଆୟକରର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଲାବରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ କରାଯିବ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ କ୍ରିପ୍ଟୋ ବିଲ୍ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ କି ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସରକାର ମଧ୍ୟ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଶତକଡ଼ା ଜିଏସ୍ଟି ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଉତ୍ସରେ ସଂଗୃହିତ ହେବ । ଏହା ସହିତ, କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ନିୟମାବଳୀକୁ ବଜାର ନିୟନ୍ତ୍ରକ SEBI କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାର ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ତାହା ହେଉଛି, SEBI ସବୁବେଳେ କ୍ରିପ୍ଟୋ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବ ଏବଂ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାର ଆୟକର ବିଭାଗର ରାଡାରରେ ରହିବ । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା କ’ଣ କେବଳ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନା ସମୟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking