ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ବିଜେପିର ୨୭ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ

ବିହାର : ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବିଜେପି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ୨୭ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନରେ ସାମାଜିକ ତଥା ଜାତିଗତ ସମୀକରଣକୁ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଦଳ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଦଳର ୨୭ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ଟିରେ ରାଜପୁତ, ଭୁମିହାର ଏବଂ ବ୍ରାହ୍ମଣ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଓବିସି, ଦଳିତ ତଥା ସବୁଠାରୁ ପଛୁଆବର୍ଗଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି।

ଯଦି ଆପଣ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକାକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ରାଜପୁତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ସାତୋଟି ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ୬ଟି ଭୁମିହାର ଏବଂ ତିନିଟି ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେଇ ଦଳ ଏହାର ମୂଳ ଭୋଟ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତିନି ଯାଦବ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେଇ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ପାରମ୍ପାରିକ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆରଜେଡିରେ ଏକ ଦନ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତିନି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିଛି। ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଆଦିବାସୀ, ବୈଷ୍ଣବ, ବନ୍ଧନ, ଡାଙ୍ଗୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଭାନ୍ସିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟିକେଟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହିପରି, ଦଳ ଫରୱାର୍ଡ ସହିତ ପଛୁଆ, ଦଳିତ ଏବଂ ପଛୁଆବର୍ଗଙ୍କୁ ଏକ ଅଂଶ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ଶ୍ରେୟାସୀଙ୍କ ସମେତ ପାଞ୍ଚଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍

ବିଜେପି ତାଲିକାରେ ଆଉ ଏକ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଦଳ ୨୭ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୁଟର ଶ୍ରେୟାସୀ ସିଂ ଅଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଗବିଜୟ ସିଂଙ୍କ ଝିଅ ଶ୍ରେୟସୀ ନିକଟରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଜାମୁଇରୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାବୁଆରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ରିଙ୍କି ରାନୀ ପାଣ୍ଡେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ସେଠାରୁ ଜଣେ ବିଧାୟକ ଥିଲେ।

୩ ନୂଆ ଚେହେରା ଉପସ୍ଥାପିତ

୨୭ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ତିନି ଜଣ ନୂଆ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । ଶ୍ରେୟାସୀ ସିଂ , ରଣଭୀର ସେନାର ମୁଖ୍ୟ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସିଂ ଗାଁର କୌଶଲ କୁମାର, ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ହରି ମଞ୍ଜୀଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here