37.1 C
Bhubaneswar
Friday, May 20, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଟିଭି ଦେଖିବା ଦ୍ଵାରା ୩୫% ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ

ଟିଭି ଦେଖିବା ଦ୍ଵାରା ୩୫% ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଟିଭି ଦେଖିବା ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିମାନେ ବିରତି ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି । ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ଚାରି ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ଅଧିକ ଟିଭି ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ୨.୫ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଦେଖିବା ଅପେକ୍ଷା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଆଶଙ୍କା ୩୫% ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଲେଖକ ଡକ୍ଟର ସେଟର୍ କୁନୁସ୍ଟର କୁହନ୍ତି, “ଆମର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟିଭି ଦେଖିବା ସହିତ ଜଡିତ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଆଶଙ୍କା ଦୂର ହୁଏ ନାହିଁ।ଯଦି ଆପଣ ଟିଭିରେ ବଙ୍ଗଳା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ରେକ୍ ନେବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣ ପ୍ରତି ୩୦ ମିନିଟରେ ଠିଆ ହୋଇ ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଏକ ସ୍ଥିର ବାଇକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏବଂ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ସ୍ନାକିଂ ସହିତ ଟେଲିଭିଜନକୁ ମିଶ୍ରଣରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଅଧ୍ୟୟନ ଟିଭି ଦେଖିବା ଏବଂ ଭେନସ୍ ଥ୍ରୋମ୍ବୋମ୍ବୋଲିଜିମ୍ (ଭିଟିଇ) ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କକୁ ଦେଖିଲା । ଭିଟିଇ ରେ ଗଭୀର ଶିରା ଥ୍ରୋମ୍ବୋସିସ୍ (ଡିଭିଟି- ଏକ ଗଭୀର ଶିରାରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା, ସାଧାରଣତ ଗୋଡ, ଯାହା ଫୁସଫୁସକୁ ଯାଇ ଫୁସଫୁସ ଏମ୍ବୋଲାଇଜିମ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ) ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ଏମ୍ବୋଲାଇଜିମ୍ (ଫୁସଫୁସରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ ।ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପାଇଁ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଉପଲବ୍ଧ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଏବଂ ପରେ ମେଟା-ଆନାଲିସିସ୍ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଅନୁସନ୍ଧାନଗୁଡ଼ିକୁ ପୁଲ କରିଥିଲେ।

ମେଟା-ଆନାଲିସିସରେ ଏକାଧିକ ଅଧ୍ୟୟନର ମିଶ୍ରଣ ଏକ ବୃହତ ନମୁନା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ ଅପେକ୍ଷା ଫଳାଫଳକୁ ଅଧିକ ସଠିକ ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ କରିଥାଏ ବୋଲି ଡକ୍ଟର କୁନୁସ୍ଟର ଯୋଗ କରନ୍ତି । ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ୪୦୧ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ୧୩୧,୪୨୧ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ତିନୋଟି ଅଧ୍ୟୟନ, ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟମାନ ଭିଟିଇ ନଥିଲେ। ସେମାନେ ଟିଭି ଦେଖିବା ପାଇଁ କେତେ ସମୟ ବିତାଇଲେ ତାହା ଉପରେ ଆଧାର କରି, ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦର୍ଶକ ଭାବରେ ବର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ (ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ଚାରି ଘଣ୍ଟା ଟିଭି ଦେଖିବା) କିମ୍ବା କଦାପି / କ୍ୱଚିତ୍ ୱାଚର (ପ୍ରତିଦିନ ୨.୫ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଟିଭି ଦେଖିବା) । ତିନୋଟି ପରୀକ୍ଷଣରେ, ହାରାହାରି ଅନୁସରଣ ସମୟ ୫.୧ ରୁ ୧୯.୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରହିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ୯୬୪ ଜଣଙ୍କୁ ଭିଟିଇ ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଭିଟିଇ ର ଆପେକ୍ଷିକ ବିପଦକୁ ଦେଖିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟିଭି ଦେଖୁଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଯେଉଁମାନେ କେବେବି ଟିଭି ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା କ୍ୱଚିତ୍ ଦେଖନ୍ତି। ସେମାନେ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ଯେ ଭିଟିଇର ବିକାଶ ପାଇଁ କଦାପି / ବିରଳ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଦର୍ଶକମାନେ ୧.୩୫ ଗୁଣ ଅଧିକ ।ଆସୋସିଏସନ ବୟସ, ଲିଙ୍ଗ, ଶରୀର ମାସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (ବିଏମ୍‌ଆଇ) ଏବଂ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ନିରପେକ୍ଷ ଥିଲା ।

“ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଅଧ୍ୟୟନ ଏହି କାରଣଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି କାରଣ ସେମାନେ ଭିଟିଇର ବିପଦ ସହିତ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଜଡିତ; ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ବୃଦ୍ଧ ବୟସ, ଅଧିକ ବିଏମ୍‌ଆଇ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ଭିଟିଇର ବିପଦ ସହିତ ଜଡିତ । ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଆପଣଙ୍କର ବିଏମ୍‌ଆଇ, ତୁମର ବୟସ କେତେ ଏବଂ ତୁମର ଲିଙ୍ଗ, ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଟେଲିଭିଜନ୍ ଦେଖିବା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅଟେ । ଡକ୍ଟର କୁନୁସ୍ଟରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣଶୀଳ ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ଏହା ସ୍ଥିର କରେ ନାହିଁ ଯେ ଅଧିକ ଟେଲିଭିଜନ ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥାଏ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟିଭି ଦେଖିବା ଇମୋମୋବାଇଲାଇଜେସନ୍ ସହିତ ଜଡିତ, ଯାହା ଭିଟିଇ ପାଇଁ ଏକ ବିପଦ କାରଣ ଅଟେ, ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ କିମ୍ବା ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବୁଲିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହୁଅନ୍ତି । ଏହା ସହିତ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏକ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ବସିଥା’ନ୍ତି, ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆପଣଙ୍କ ଚରମ ସୀମାରେ ଥିବା ରକ୍ତ ପୁଲ୍ ଏବଂ ଏହା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିପାରେ । ଶେଷରେ, ମଦ୍ୟପାନକାରୀମାନେ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ସ୍ନାକ୍ସ ଖାଇବାକୁ ପ୍ରବୃତ୍ତି କରନ୍ତି ଯାହା ମୋଟାପଣ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର କାରଣ ହୋଇପାରେ ଯାହା ଉଭୟ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ାଇଥାଏ ।“ଆମର ଫଳାଫଳ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଟେଲିଭିଜନ ସମ୍ମୁଖରେ ଆମେ ସମୟ କାଟିବା ଉଚିତ୍ | ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟିଭି ଦେଖିବାର ପ୍ରଚାର ସହିତ ଗତିଶୀଳ ହେବା ଉଚିତ୍ | ସାଧାରଣତ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଦୈନଦିନ ଜୀବନରେ ବହୁତ ବସିଥାଅ – ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ତୁମର କାମ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ବସିବା ସହିତ ଜଡିତ ହୁଏ – ସମୟ ସମୟରେ ଉଠ ଏବଂ ବୁଲିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଯାଅ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking