ସିଏମ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଲେ ଆମେ ଚେଷ୍ଟା କରିଛୁ, ବିହାରରେ ବଡ ଶିଳ୍ପ ସ୍ଥାପନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ

nitish kumar

ବିହାର : ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୦ ପାଇଁ ସୋମବାର ଦିନ ଜେଡିୟୁ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇଥିଲା। ଜେଡିୟୁ ସଭାପତି ତଥା ସିଏମ ନୀତୀଶ କୁମାର ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ବିକାଶ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ଲାଲୁ-ରାବ୍ରି ରାଜଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ବଡ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଦଳିତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଏ ତେବେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦେବା ପାଇଁ ଆମ ସରକାର ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି। ଆମେ ସମ୍ବିଧାନରେ ପାଇଥିବା ପ୍ରାଧିକରଣକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛୁ ଏବଂ ଆଇନରେ ପରିଣତ କରିଛୁ, ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ପାଇବା । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେମାନେ କେବଳ ଭୋଟ୍ ସହିତ ବୋକା ବନେଇଥିଲେ । ଯଦି ଆମ ସରକାର ମହାଦଳିତଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ଆମେ ଭୋଟ୍ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁନାହୁଁ, ସେବା ହେଉଛି ଆମର ଧର୍ମ ।

ସିଏମ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିକାଲି ଆମେ ଦେଖୁଛୁ ଯେ କିଛି ଲୋକ ବିହାର ବିଷୟରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଦେଖୁନାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆମର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଟେ । ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ କୌଣସି ବଡ଼ ଶିଳ୍ପ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଅନେକ ଛୋଟ ଶିଳ୍ପ ଅଛି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୦ ପାଇଁ ଜେଡିୟୁ ସୋମବାର ଦିନ ‘ନିଶ୍ଚିତ ନୀତୀଶ ଅଭିଆନ୍’ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ବିହାରର ଯୁବକମାନେ ଦଳ ସହ ଡିଜିଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବେ। ସୋମବାର ଲୋକସଭାରେ ଜେଡିଏର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା ଜେଡିୟୁ ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନେତା ରାଜୀବ ରଂଜନ ଏହି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ନୀତୀଶ ଅଭିଯାନରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ଲାଲାନ ସିଂ 85879-85879 ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏହି ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ମିସ୍ କଲ୍ ଦେଇ ଯେକେହି JDU ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିପାରିବେ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମିସ୍ ହୋଇଥିବା କଲ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ପାର୍ଟି ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଏହାର ଡିଜିଟାଲ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବ। ଏହା ପରେ ପାର୍ଟି ଏହାର ସମସ୍ତ ସୂଚନା ମୋବାଇଲକୁ JDU ର ଡିଜିଟାଲ ପାର୍ଟନରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇବ । ସାଂସଦ ଲାଲାନ ସିଂ ‘ନିଶାଇ ନୀତୀଶ ଅଭିଆନ୍’ର ଉନ୍ମୋଚନ ସହିତ ନୀତୀଶ ଡଟ୍ କମ୍ (ଭୋଟ୍ ଫୋରନିଟିଶ୍ ଡଟ୍ କମ୍-ପୋର୍ଟାଲ୍) କୁ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ 15 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ବିହାରର ବିକାଶ ପାଇଁ କରିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ବିହାରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗର ଲୋକଙ୍କୁ ନୀତୀଶ ଜୀଙ୍କର ଡିଜିଟାଲ୍ ପାର୍ଟନର ହୋଇ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here