ବିହାର ନିର୍ବାଚନ 2020: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ, ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ ରାଜନାଥ ସିଂ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କରିବେ ବିହାର ଗସ୍ତ

bihar election

ବିହାର : ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଜେପି ନାଡା ଦିନିକିଆ ବିହାର ଗସ୍ତ କରିବେ। ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ପ୍ରଥମେ ତିନି ଦିନିଆ ବିହାର ଗସ୍ତରେ ଆସିବାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରବିବାର ଦିନ ପାଟନା ଆସିବା ପରେ ସେ ସିଧାସଳଖ ଗୟା ଯିବେ। ଦଳର ନେତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ଦଳର ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ବିହାର ଗସ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ଏଲଜେପି ଏନଡିଏ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିଛି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରତି ନିଜର ବିଶ୍ୱାସ ଦେଖାଉଛି। ଚିରାଗ ପାସୱାନ୍ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ବିହାରରେ ଏଲଜେପି ଏବଂ ବିଜେପି ଏକତ୍ର ସରକାର ଗଠନ କରିବେ। ପିଏମ ମୋଦୀ ଚିରାଗଙ୍କ ଭଳି ଭାବନ୍ତି କି? ଏହି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଆଜିକାଲି ବିହାରର ମନରେ ପ୍ରତିଧ୍ୱନିତ ହେଉଛି | ତେଣୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିବ।

ରବିବାର ଦିନ ଏକ ଦିନିଆ ବିହାର ଗସ୍ତରେ ଥିବା ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନାଡଡା ଦଳର ନେତା ତଥା କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଭେଟି ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଏହା ପରେ ସେ ପାଟନା ଦେଇ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିବେ। ନିର୍ବାଚନର ସରକାରୀ ଘୋଷଣା ପରେ ଏହା ହେଉଛି ବିଜେପିର ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିହାର। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ସେ ଦଳର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ବିହାର ଅଭିଯାନକୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଅବସରରେ ପାଟନାକୁ ଆସିଥିଲେ।

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନାଡାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ , କାରଣ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଗଠନ କରି ନିଜର ସାଂଗଠନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଜାନୁଆରୀରେ ସେ ଦଳର ସଭାପତିଙ୍କ ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳକୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରମୁଖ ପରୀକ୍ଷା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here