27.1 C
Bhubaneswar
Monday, August 8, 2022
Homeସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ -୨୦୨୨ଏବେ ୨୩ ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଉତ୍ସବ

ଏବେ ୨୩ ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଉତ୍ସବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ 23 ରୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ରଙ୍ଗୀନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଉତ୍ସବ 24 ଜାନୁୟାରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର 23 ଜାନୁୟାରୀରୁ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଜାନୁଆରୀ 23 ହେଉଛି ସାହସୀ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରୁ ଦେଶରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯିବ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ ସରକାର ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ପରାକ୍ରମ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । 2014 ମସିହାରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ମୋଦୀ ସରକାର ପରାକ୍ରମ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର 26 କୁ ବୀର ବଲ୍ ଦିୱସ୍ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ଦିନଠାରୁ ସେ ଏହି ବିଶେଷ ଦିନରେ ବିଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking