29.1 C
Bhubaneswar
Thursday, October 6, 2022
Homeକରୋନାବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କୋଭିଡ୍‌ ପାଇଁ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ହରାଇଛନ୍ତି, ଅନେକ ସଂକ୍ରମିତ

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କୋଭିଡ୍‌ ପାଇଁ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ହରାଇଛନ୍ତି, ଅନେକ ସଂକ୍ରମିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ କରୋନାରେ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ସଂସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ସହ ଦେଶରେ ଭାରୀ ଟୋଲ୍ ଭାଇରସ୍ ନିଆଯାଇଛି। ଆମେ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ହରାଇ ସାରିଛୁ ବୋଲି ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫିସର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଏସ ନାଗାରାଜନ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ୨୪ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଏ ମହାମାରୀ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ୨,୬୬,୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟ ଘରେ ରହିବା ଆଦେଶ ସହିତ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଭାବରେ ସ୍ଲଟ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ଅର୍ଡରରୁ ଆଂଶିକ ଛାଡ କରାଯାଇଛି | ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବାରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଘାତ ନହେବା ପାଇଁ ଦାତାମାନଙ୍କୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୫୦% କଲ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

C.H. ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭେଙ୍କଟାଚାଲମ – ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବବୃହତ ସଂସ୍ଥା ମନି କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଡଟ୍ କମ ୱେବସାଇଟକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ୧,୨୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଶ୍ରୀ ଭେଙ୍କଟାଚାଲମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଏବଂ କ୍ଷତିପୂରଣ ନୀତି ବାଣ୍ଟିବାରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି। ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ଭେଙ୍କଟାଚାଲମ୍ ତୁରନ୍ତ ବ୍ଲୁମବର୍ଗରେ ଉପଲବ୍ଧ ନଥିଲେ।

ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରେସ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ଦେବିଶିଶ ପଣ୍ଡା ରାଜ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କୋଭିଡଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ବୀମା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଭୀଷଣ ଟିକା ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୮୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ ସଟ ପରିଚାଳନା କରିଛି। ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ଟିକା ଟ୍ରାକର୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ହାରରେ ୭୫% ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୁଇ-ଡୋଜ୍ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ୨.୫ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking