26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶ୩୪,୬୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ

୩୪,୬୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ

ଡିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ଏଲ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ସିଏମ୍‌ଡି ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସିବିଆଇର ମାମଲା
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୧୭ଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ଏକ କନ୍‌ସୋଟ୍ରିୟମକୁ ୩୪,୬୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ସିବିଆଇ ଦିୱାନ୍ ହାଉସିଂ ଫାଇନାନ୍ସ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ (ଡିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ଏଲ)ର ସିଏମ୍‌ଡି କପିଲ ୱାଧୱାନ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଧୀରଜ ୱାଧୱାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି । ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ତଦନ୍ତରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହି ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇର ୧୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ସିବିଆଇ ଖୋଜୁଛି । ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କନ୍‌ସୋଟ୍ରିୟମକୁ ଠକିବା ପାଇଁ ଅପରାଧିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି ସିବିଆଇ ଡିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ଏଲ୍‌ର ତତ୍କାଳୀନ ସିଏମଡି କପିଲ ୱାଧୱାନ୍‌, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଧୀରଜ ୱାଧୱାନ ଏବଂ ୬ଟି ରିଅଲଟର୍ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ୩୪,୬୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ହୋଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲା ଏବିଜି ସିପିୟାର୍ଡଦ୍ୱାରା ୨୩,୦୦୦ କୋଟି ଠକେଇର ପରିମାଣକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ୧୧ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ସିବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରାଣା କପୁରଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ୱାଧୱାନ୍ ସିବିଆଇ ଯାଞ୍ଚରେ ଅଛନ୍ତି । ସିବିଆଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ରାଣା କପୁର ୱାଧୱାନଙ୍କ ସହ ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜରିଆରେ ଡିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ଏଲକୁ ଆର୍ôଥକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅପରାଧିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିିକ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କର ତଥା ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରଚୁର ଲାଭ ମିଳିଥିଲା । ସିବିଆଇ ଏତଲା ଅନୁଯାୟୀ ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ୍ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଠକେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ସେହି ସମୟରେ ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି ଋଣରେ ୩,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସ୍କାମ୍‌-ହିଟ୍ ଡିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ଏଲରେ ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲା । ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ କପୁର ଏବଂ ଡୁଇଟ୍ ଅର୍ବାନ ଭେଞ୍ଚର୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିଃ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଋଣ ପାଇଁ ୱାଧୱାନ୍ ୬୦୦ କୋଟିର ଲାଞ୍ଚ ଦେଇଥିଲେ । ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ୍ (ଇଡି) ଚାର୍ଜସିଟ ଅନୁସାରେ ସନ୍ଦେହଜନକ କାରବାର ଜରିଆରେ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ ସମ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଋଣ ପାଇବା ପାଇଁ ରାଣା କପୁର ଏବଂ କପିଲ ଏବଂ ଧୀରଜ ୱାଧୱାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅପରାଧିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଇଥିଲା । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ, ପିରାମଲ୍ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ଏବଂ ହାଉସିଂ ଫାଇନାନ୍ସ (ପିସିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌), ୩୪,୨୫୦ କୋଟିରେ ଡିଏଚ୍‌ଏଫ୍‌ଏଲକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲା; ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ନଗଦ ଏବଂ ଅଣ-ରୂପାନ୍ତରିତ ଋଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking