26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶମାର୍ଚ୍ଚରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ: ଆର୍‌ବିଆଇ

ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ: ଆର୍‌ବିଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ରେ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ୧୦.୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯାହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୧୧.୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷରେ, ସାମ୍ପ୍ରତିକ, ସଞ୍ଚୟ ଏବଂ ଟର୍ମ ଜମା ଯଥାକ୍ରମେ ୧୦.୯ ପ୍ରତିଶତ, ୧୩.୩ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୭.୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସମୁଦାୟ ଜମାଗୁଡ଼ିକରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଜମାଗୁଡ଼ିକର ଅଂଶ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୪୧.୭ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ରେ ୪୪.୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା ଏବଂ ଏହି ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ଜମା ୬୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୫୫.୬ ଥିଲା । ୨୦୨୦-୨୧ ଏବଂ ୨୦୨୧-୨୨ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଜମା ଯଥାକ୍ରମେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀର ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଅଞ୍ଚଳ (ଏନସିଟି), ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଗୁଡିକର ୬୩.୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହା କହିଛି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ମହାନଗର ନିଗମ ଶାଖା, ଯାହା ମୋଟ ଜମାଗୁଡ଼ିକର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅଟେ, ୨୦୨୧-୨୨ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଜମାଗୁଡ଼ିିକରେ ୫୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା । ମୋଟ ଜମାଗୁଡ଼ିକରେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା ଏବଂ ଯଥାକ୍ରମେ ଅଣ-ଆର୍ôଥକ ନିଗମ, ସାଧାରଣ ସରକାର, ବିଶ୍ୱର ଅବଶିଷ୍ଟ ଏବଂ ଆର୍ôଥକ ନିଗମଗୁଡ଼ିକ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ମହିଳା ଜମାକାରୀମାନେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ରେ ମୋଟ ଜମାଗଡ଼ିକର ୧୯.୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୨୧-୨୨ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଗୁଡ଼ିକରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶ ପୂର୍ବ ବର୍ଷର ୧୫.୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ୩୪.୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ସାଧାରଣ ସରକାର ଏବଂ ଆର୍ôଥକ ନିଗମଗୁଡ଼ିକ ମିଳିତ ଭାବରେ ୨୦୨୧-୨୨ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଜମାଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ତୁଳନାରେ ପୂର୍ବ ବର୍ଷର ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ । ବୃହତ ଆକାରର ଜମା, ଯାହାକି ୧ କୋଟି ଏବଂ ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ, ମୋଟ ଟର୍ମ ଜମା ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୪୦.୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଅଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking