27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, August 7, 2022
Homeମଣିପୁର ରାଜନୀତି୫ ରାଜ୍ୟରେ ରାଲି ଓ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ଉପରେ ରହିବ କଟକଣା

୫ ରାଜ୍ୟରେ ରାଲି ଓ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ଉପରେ ରହିବ କଟକଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କୋଭିଡ ପାଣ୍ଡେମିକକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପାଞ୍ଚଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ରାଲି, ରୋଡ ସୋ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ମିଟିଂ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ କି ନାହିଁ ଆଜି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏକ ବୈଠକ ରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିପାରେ। ରାଲି ଏବଂ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ନିଷେଧାଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଆଜି ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିପାରିବେ ।

ଜାନୁଆରୀ 8 ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୋଆ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମଣିପୁରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିବାବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଜାନୁୟାରୀ 15 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନ ସମାବେଶ, ରୋଡ୍ ସୋ ଏବଂ ରାସ୍ତାଘାଟ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ । ଆୟୋଗ 16-ପଏଣ୍ଟ ଗାଇଡଲାଇନ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛି । ସର୍ବସାଧାରଣ ରାସ୍ତାରେ ଏବଂ ଛକଠାରେ ଏହା ରାସ୍ତାଘାଟ ସମାବେଶକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛି, ଯଦିଓ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପରେ ବିଜୟ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିବ ।

ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ ମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟର୍ ଡୋର୍ଡାର୍ଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବ। ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫେବୃଆରୀ 10 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମାର୍ଚ୍ଚ 7 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ ଭୋଟ୍ ଗଣତି ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking