27.5 C
Bhubaneswar
Monday, July 22, 2024
Homeଅଟୋ ଏକ୍ସପୋଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୨୩ କମ୍ପୋନେଣ୍ଟ ଶୋ’ରେ ଭାଗ ନେବେ ୮୦୦ରୁ ଅଧିକ କମ୍ପାନୀ

ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୨୩ କମ୍ପୋନେଣ୍ଟ ଶୋ’ରେ ଭାଗ ନେବେ ୮୦୦ରୁ ଅଧିକ କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଗାମୀ ‘ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୩ – କମ୍ପୋନେଣ୍ଟସ୍’ ଶୋ’ରେ ୮୦୦ ରୁ ଅଧିକ କମ୍ପାନୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । କାରଣ ଭାରତ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ପାର୍ଟସ୍ ସୋର୍ସିଂ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଆଗ୍ରହକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି କହିଛି ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପୋନେଣ୍ଟ୍ ମ୍ୟାନୁଫାକଚର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ । ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ତିନି ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଫେରି ଆସୁଥିବା ଏହି ଶୋ ’ଜାନୁଆରୀ ୧୨-୧୫ ତାରିଖରେ ରାଜଧାନୀର ପ୍ରଗତି ମଇଦାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହା ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପୋନେଣ୍ଟ୍ ମ୍ୟାନୁଫାକଚର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସିଏମଏ), କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି (ସିଆଇଆଇ) ଏବଂ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଉତ୍ପାଦକ (ଏସଆଇଏମ) ଦ୍ୱାରା ମିଳିତ ଭାବରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି ।

ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ କାନାଡା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ, ଭାରତ, ଇସ୍ରାଏଲ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ତାଇୱାନ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଆମେରିକା ସମେତ ୧୫ ଟି ଦେଶରୁ ଆସିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୬ଟି ଦେଶ ପାଭିଲିୟନ୍ – ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ, ଜାପାନ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ । ଏସିଏମଏ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭିନି ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୦ ରେ ଶେଷ ସଂସ୍କରଣ ଅପେକ୍ଷା ଏଥର ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୦ ଅଧିକ। ଶୋ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହେବାପରେ ଭିସା ଖୋଲା ନ ଥିବାରୁ ଚୀନ୍ରୁ କୌଣସି ଅଂଶଗ୍ରହଣ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ଏଠାରେ କହିଛନ୍ତି । ୨୦୨୦ ରେ ଶୋ’ର ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣରେ ମହାମାରୀ ହେତୁ କୌଣସି ଚାଇନାର ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ନଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଅଟୋ ଉପାଦାନ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଗ୍ରହ ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ଏସିଏମଏ ସଭାପତି ସୂର‌୍ୟ୍ୟଜୟ କାପୁର କହିଛନ୍ତି । ସୋର୍ସିଂ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ରପ୍ତାନି ଦ୍ୱାରା ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯାହା ଆମ ରପ୍ତାନିରେ ଗତ ବର୍ଷ ୪୩% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୯ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ବହୁତ ଆଗ୍ରହ ଅଛି । “

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜାଳେଣି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଯାନ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଭାରତରୁ ବିଦ୍ୟୁତିକରଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଉପାଦାନକୁ ସୋର୍ସ କରିବା ଦିଗରେ ଅନେକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି । ଭବିଷ୍ୟତ ମୋବିଲିଟି ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭିପିନ୍ ସୋଣ୍ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷର କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ “ପ୍ରାୟ ୬୦,୦୦୦ ବର୍ଗ ମିଟର ୨୦୨୦ ରେ ୫୬,୦୦୦ ଏବଂ ୨୦୧୮ ରେ ୫୨,୦୦୦ ବର୍ଗ ମିଟର” କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ। ଦେଶରେ ଦୃଢ ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ଯାନବାହନ ବିକ୍ରିର ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ କପୁର କହିଛନ୍ତି, ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୩- ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଉପାଦାନ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ନୂତନ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଏହାର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । “

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking