ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ପାଗଳଖାନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦୁନିଆରେ ବହୁତ ରହସ୍ୟମୟ ଜିନିଷ ରହିଛି ।  ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆମେ ସବୁବେଳେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଥାଉ । ଯଦି ଆପଣ ଆଡଭେଞ୍ଚର ଏବଂ ଭୂତଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଦେଖିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ  ଏହି ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ପାଗଳଖାନା। ଏଠାରେ ୨୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସମାଧି ଦିଆଯାଇଛି । ଆମେରିକାର ଜର୍ଜିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ମାନସିକ ଡାକ୍ତରଖାନା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ । ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଏଠାରେ ହଜାର ହଜାର ପାଗଳଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଏକ ଭୂତ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଯିବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା ୧୮୪୨ ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୬୦ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଏହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ପାଗଳ ଖାନା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଏଠାରେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ଲୋକମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏଠାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲେ ଏବଂ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାର ଅନେକ ଅଟ୍ଟାଳିକା ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଗଲା। ରୋଗୀମାନେ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅତି ଅମାନୁଷିକ ଉପାୟରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଲୁହାରେ ତିଆରି ପିଞ୍ଜରାରେ ରଖାଯାଇଥିବାବେଳେ ବଡମାନଙ୍କୁ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଥିଲା। ପରେ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲେ। ଏହି ପାଗଳଖାନାରେ ୨୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସମାଧି ଦିଆଯାଇଛି। ସେହି ରୋଗୀଙ୍କ ନାମ ସହିତ ଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ଲେଟଗୁଡିକ ଏଠାରେ ସମାଧି ଦିଆଯାଇଛି । ଏଠାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଗଲା ଯେ ପ୍ରାୟ ହଜାର ଏକରରେ ନିର୍ମିତ ହସ୍ପିଟାଲର ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଖାଲି କୋଠରୀରେ ଭୂତ-କ୍ୟାଚରମାନେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭୂତମାନେ ବାସ କରନ୍ତି । ଏଠାରେ ଥିବା ଖାଲି ଅଂଶଗୁଡିକରେ ଭୂତ ରହୁଛନ୍ତି, ତଥାପି ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here