24.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 24, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶ'ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି' ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ

‘ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି’ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟରୁ ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀକୁ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ହୋଇଛି । ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀରେ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତିର ବିଲୟ ହୋଇଛି । ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ ରେ ଥିବା ଅମର ଜୱାନ ଜ୍ୟୋତିଙ୍କୁ 50 ବର୍ଷ ପରେ ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ମେମୋରିଆଲରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଜ୍ୟୋତି ଦେଶର ସାହସୀ ସୈନିକମାନଙ୍କ ଶହୀଦତାର ପ୍ରତୀକ । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତିଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। 1971 ଯୁଦ୍ଧରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନମାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଏହି ନିଆଁ (ଅମର ଜୱାନ୍ ଜ୍ୟୋତି) ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହୋଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ମେମୋରିଆଲ୍ 2019 ରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 176 କୋଟି ଅଟେ ।
ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ 400 ମିଟର ଦୂରତା ଅଛି, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ । ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତିଙ୍କୁ ମଶାଲ ଧରି ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ମେମୋରିଆଲକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତିଙ୍କୁ ଏକ ମାର୍ଚ୍ଚ ଅତୀତ ସହିତ ସ୍ମାରକୀ ଆଡକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଦେଶର ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରତି ଏହା ଦେଶର କୃତଜ୍ଞତାର ଏକ ନୂତନ ସମ୍ମାନ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ଅମର ଜୱାନ ଜ୍ୟୋତି 26 ଜାନୁଆରୀ 1972 ରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ 50 ବର୍ଷ ପରେ ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ମେମୋରିଆଲକୁ ନିଆଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ହେଉଛି 1971 ଯୁଦ୍ଧରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା କୌଣସି ଭାରତୀୟ ସସୈନିକ ଙ୍କ ନାମ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଟକରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କେବଳ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସୈନିକଙ୍କ ନାମ ସେଠାରେ ଉଲେଖ ଅଛି । ଯେତେବେଳେ କି ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ମେମୋରିଆଲରେ 26 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସୈନିକଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ ଏହି ନିଆଁକୁ ସ୍ମାରକକୁ ଆଣିବା ଭଲ ହେବ ।ଏହା ସହିତ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ 24 ଜାନୁଆରୀ ପରିବର୍ତ୍ତେ 23 ଜାନୁଆରୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । 23 ଜାନୁୟାରୀ 2022 ରେ, ନେତାଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀର ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସେହି ଦିନ ଏକ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦଘାଟନ କରିବେ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍ ର ଦୀର୍ଘ ଇତିହାସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂଆ ମୋଡ଼ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking